Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Deklaracja wstąpienia do spółdzielni; powstanie członkostwa (art. 16 i art. 17 Pr.Sp.)

Członkostwo w spółdzielni mieszkaniowej (art. 3 u.s.m.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy prawo spółdzielcze deklaracja powinna być złożona pod nieważnością w formie pisemnej. Deklaracja powinna zawierać imię i nazwisko przystępującego do spółdzielni oraz miejsce zamieszkania, ilość zadeklarowanych udziałów, dane dotyczące wkładów, jeżeli statut ich wnoszenie przewiduje, a także inne dane przewidziane w statucie. Deklarację taką stanowiło pismo powodów z 10 grudnia 2017 r. zatytułowane "Wniosek o przyjęcie w poczet członków Spółdzielni Mieszkaniowej w L.", w którym w sposób jednoznaczny powodowie wyrazili wolę wstąpienia do pozwanej Spółdzielni. Pismo to zawierało także wymagane dane osobowe oraz podpisy powodów. Wprawdzie nie wskazano w nim liczby udziałów, danych dotyczących wkładu, nie mniej nie powoduje to nieważności deklaracji. Wprawdzie, jeżeli nabywca wyrażą wolę przyjęcia ich przez spółdzielnię w poczet członków, wówczas jest zobowiązany do złożenia deklaracji, o której mowa w art. 16 § 1 pr. spółdz., jednak w aktualnym stanie prawnym wyłączony został obowiązek wnoszenia udziałów i wpisowego (art. 1 ust. 9 u.s.m.)

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 7 lutego 2019 r., V ACa 680/18

Standard: 27749 (pełna treść orzeczenia)

Osoba ubiegająca się o wstąpienie do spółdzielni składa deklarację (ofertę), a uchwała właściwego (według statutu) organu do przyjmowania członków stanowi oświadczenie woli spółdzielni przyjmujące ofertę" (por. np. wyrok SN z 9 kwietnia 1999 r., I CKN 1135/97).

Artykuł 16 § 1 pr. sp. określa swoisty tryb przyjęcia członka do spółdzielni, w którym wymaga się od kandydata dokonania określonej czynności prawnej, której zasadniczym elementem jest złożenie pisemnej deklaracji (por. uchwała składu siedmiu sędziów SN z dnia 17 września 1992 r., III CZP 83/92).

Deklaracja zawiera szereg istotnych dla spółdzielni informacji. Członkom Spółdzielni mogą przysługiwać prawa o określonej (niekiedy znacznej) wartości majątkowej. Niezbędna jest zatem pewność, co do składu osobowego Spółdzielni oraz wysokości zadeklarowanych i wniesionych udziałów.

Wyrok SN z dnia 12 października 2017 r., IV CSK 705/16

Standard: 27893 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 256 słów. Wykup dostęp.

Standard: 28123

Komentarz składa z 200 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29370

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.