Interes prawny w żądaniu ustalenia nieważności uchwał organów spółdzielni (art. 189 k.p.c.)
Powództwa o ustalenie nieważności uchwał organów spółdzielni (art. 189 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wykluczenie w stosunku do osoby niebędącej członkiem spółdzielni możliwości kwestionowania na drodze sądowej uchwał organów spółdzielni mieszkaniowej ograniczających ich prawa, w tym konkretnym wypadku uchwał odmawiających przyjęcia powodów w poczet członków Spółdzielni oznaczałoby pozbawienie tych osób ochrony prawnej. W takiej sytuacji osoby te mogą kwestionować uchwałę konkretnego organu spółdzielni mieszkaniowej żądając stwierdzenia jej nieważności (art. 58 k.c. w zw. z art. 189 k.p.c.). Podkreślenia przy tym wymaga, że w niniejszej sprawie żądanie to zostało skorelowane z roszczeniem o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
W ocenie Sądu Apelacyjnego powodowie mieli interes prawny w ustaleniu nieważności przedmiotowych uchwał, gdyż uchwały te stanowiły swoisty prejudykat zamykający powodom drogę do realizacji ich roszczenia. Dla usunięcia stanu niepewności prawnej niezbędnym było rozważnie kwestii, czy uchwały te winny zostać w obrocie prawnym, czy też winny zostać wyeliminowane, właśnie po to, aby zapobiec sporom mogącym powstać na tym tle w przyszłości.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 7 lutego 2019 r., V ACa 680/18
Standard: 27742 (pełna treść orzeczenia)
Każdy członek spółdzielni mieszkaniowej ma interes prawny we wniesieniu powództwa o stwierdzenie niezgodności z prawem uchwały walnego zgromadzenia (art. 42 § 2 pr. spółdz.). Źródłem interesu prawnego w rozumieniu art. 189 k.p.c. jest stosunek członkostwa w spółdzielni, z którego wynika m.in. uprawnienie do udziału w walnym zgromadzeniu. Jeżeli członek spółdzielni ma prawo zaskarżyć uchwałę, wytaczając powództwo o jej uchylenie (art. 42 § 3 i 4 pr. spółdz.), to oczywisty staje się jego interes prawny we wniesieniu powództwa ustalającego (art. 189 k.p.c.), mającego taki sam cel unicestwienia uchwały sprzecznej z prawem (por. wyrok SN z dnia 14 marca 2013 r., I CSK 382/12).
Wyrok SA w Warszawie z dnia 4 grudnia 2018 r., V ACa 817/17
Standard: 28105 (pełna treść orzeczenia)
Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia nie jest wprost przewidziane w przepisach prawa. Sąd w całości podziela jednakże pogląd, że za dopuszczalnością takiego powództwa przemawia treść art. 42 § 9 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze (Dz. U. z 2013 r., poz. 1443, wyrok SN z dnia 24 czerwca 2009 r., I CSK 535/08,). Jego podstawę, tak jak i podstawę powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały rady nadzorczej albo uchwały zarządu spółdzielni, stanowi art. 189 k.p.c. (por. wyrok SN z dnia 16 stycznia 2008 r., IV CSK 462/07).
Czynną legitymację do wytoczenia takiego powództwa posiada ten, kto wykaże, że wobec spółdzielni ma interes prawny w stwierdzeniu nieważności (nieistnienia) uchwały (zob. art. 189 k.p.c.). W tym kontekście kluczowe jest jednak orzeczenie Sądu Najwyższego, w pełni zasługujące na aprobatę, w którym stwierdzono, iż w razie podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały, która byłaby sprzeczna z ustawą (art. 42 § 2 pr. spółdz.), każdy członek spółdzielni ma interes prawny (art. 189 k.p.c.; zob. także wyrok SN z dnia 14 marca 2013 r., I CSK 382/12) we wniesieniu powództwa do sądu, ale tylko o stwierdzenie jej nieważności ze skutkiem ex tunc (od wtedy, od tamtej chwili, czyli od dnia jej podjęcia).
Źródłem interesu prawnego w rozumieniu art. 189 k.p.c. jest stosunek członkostwa w spółdzielni, z którego wynika m.in. uprawnienie do udziału w walnym zgromadzeniu. Jeżeli członek spółdzielni ma prawo zaskarżyć uchwałę, wytaczając powództwo o jej uchylenie (art. 42 § 3 i 4 Prawa spółdzielczego), to oczywisty staje się jego interes prawny we wniesieniu powództwa ustalającego (art. 189 k.p.c.), mającego taki sam cel unicestwienia uchwały sprzecznej z prawem. Oznacza to, że w niniejszej sprawie nie było potrzeby badania interesu prawnego powoda w wytoczeniu powództwa, choć, co zostanie wyjaśnione w dalszej części rozważań, interes taki niewątpliwie istniał.
Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały można wnieść w każdym czasie, gdyż sąd, wydając wyrok stwierdza nieważność według stanu w chwili zamknięcia rozprawy. Nie ma zatem zastosowania sześciotygodniowy termin wynikający z przepisu art. 42 § 6 ustawy – Prawo spółdzielcze ( nota bene zachowany przez powoda), gdyż ustawodawca przewidział go jedynie, co wprost wynika z jego treści, dla powództwa o uchylenie, a nie stwierdzenie nieważności uchwały.
Zgodnie z art. 42 § 2 ustawy – Prawo spółdzielcze nieważna jest uchwała sprzeczna z prawem. Strona powodowa, na której spoczywa ciężar dowodu w tym zakresie, powinna zatem wykazać, że zaskarżona uchwała stoi w sprzeczności z przepisami powszechnie obowiązującego prawa. W niniejszym procesie nieważności tej powód upatrywał w niejasności, nieprecyzyjności treści uchwały, co jego zdaniem może prowadzić do sytuacji, w której zarząd będzie podejmował decyzję o remoncie, wykraczające poza zwykły zarząd, bez wymaganej zgody członków.
Zgodnie z utrwalonym poglądem orzecznictwa sam przepis art 42 § 2 ustawy - Prawo spółdzielcze nie stanowi samodzielnej podstawy uprawniającej do stwierdzenia nieważności uchwały. Oznacza to, że aby skutecznie skorzystać z tego uprawnienia należy wskazać konkretny przepis ustawy (por. wyrok SA w Katowicach, z 27.03.2014 r., I ACa 44/14, wyrok SA w Gdańsku z 23.05.2013 r., V ACa 139/13).
Na stronie powodowej spoczywa obowiązek udowodnienia istnienia przesłanki nieważności. Jeżeli zatem zarzuca, że dana uchwała jest nieważna, jako sprzeczna z ustawą, to winna ową sprzeczność udowodnić, wskazując na konkretny przepis prawa (wyrok SA w Łodzi z 29.06.2015 r., I ACa 299/15). Nie jest rolą sądu samodzielne poszukiwanie naruszonych przez zaskarżoną uchwałę przepisów (tak SA w Gdańsku w przywołanym już wyżej wyroku).
Wyrok SO w Poznaniu z dnia 12 kwietnia 2017 r., I C 1082/16
Standard: 8772 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28116 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27807 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27714 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27715 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28014 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27729 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28121 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28125 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 28126 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27732 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27733 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 29379 (pełna treść orzeczenia)