Podstawy zaskarżenia uchwały zarządu w trybie art. 43 ust. 5 u.s.m.
Zaskarżenie uchwały zarządu (art. 43 ust. 5 u.s.m.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 43 ust. 5 u.s.m., ustanawia alternatywnie dwie podstawy do zaskarżenia: niezgodność uchwały z prawem lub naruszenie interesu prawnego lub uprawnienia skarżącego.
W przypadku niezgodności uchwały z prawem każdy, komu przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu objęte uchwałą, jest legitymowany do wniesienia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały bez potrzeby posiadania interesu prawnego.
Art. 42 ust. 3 u.s.m. określa obowiązkową treść uchwały określającej przedmiot odrębnej własności lokali i nie jest prawidłowe stwierdzenie nieważności takiej uchwały tylko co do niektórych elementów.
Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2024 r., II CSKP 1296/22
Standard: 84297 (pełna treść orzeczenia)
Uchwała zarządu spółdzielni mieszkaniowej o określeniu przedmiotu odrębnej własności lokali (art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 845 ze zm.) może być zaskarżona z powodu jej niezgodności z prawem tylko na podstawie art. 43 ust. 5 tej ustawy.
Art. 43 ust. 5 u.s.m. jest nieprecyzyjny, ale jest przepisem szczególnym o tyle, że przewiduje zaskarżenie uchwały zarządu spółdzielni dotyczącej konkretnego, specyficznego przedmiotu kształtowanego przepisami u.s.m.; dotyczy uchwały, która powinna określać ściśle wskazane w ustawie elementy składowe. Istotne jest również to, że przepis ten ustanawia 30-dniowy termin zawity prawa materialnego do zaskarżenia tej uchwały, i to zarówno gdy podstawą powództwa jest niezgodność tej uchwały z prawem, jak i wtedy kiedy podstawą powództwa jest zarzut, że uchwała narusza interes prawny lub uprawnienia osoby zainteresowanej.
Uchwała zarządu spółdzielni, określająca istotny kształt przyszłego prawa odrębnej własności lokalu, po uzyskaniu waloru niezaskarżalności wiąże członka spółdzielni przy zawieraniu umów wyodrębnienia lokali i wchodzi w życie z dniem jej podjęcia (w przypadku niezaskarżenia) lub też po uprawomocnieniu się orzeczeń sądów oddalających ewentualne powództwa osób uprawnionych, zainteresowanych stwierdzeniem nieważności uchwały zarządu spółdzielni.
Przyjęcie odmiennego poglądu prowadziłoby w istocie do ominięcia tego przepisu; mogłoby zagrażać bezpieczeństwu prawnemu oraz gwarancjom prawnym osób zainteresowanych wskazanych w art. 43 ust 1 u.s.m.
Uchwała SN z dnia 8 marca 2019 r., III CZP 88/18
Standard: 21052 (pełna treść orzeczenia)