Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podmiotowe wyłączenie osób zakładających lub kierujących grupą przestępczą (art. 4 ust. 3 u.ś.k)

Świadek koronny

Wyłączenie przewidziane w art. 4 ust. 3 ustawy świadku koronnym oznacza, iż jedynie wówczas, gdy przedmiotem postępowania karnego jest odpowiedzialność określonych osób za udział lub kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przestępstwa popełnione w takiej grupie, nie jest możliwe by świadkiem koronnym była osoba, która grupę taką zakładała lub nią kierowała.

Natomiast gdy przedmiotem postępowania staje się odpowiedzialność karna za udział lub kierowanie związkiem przestępczym, w tym i związkiem zbrojnym, świadkiem takim nie może być tylko osoba, która związek taki zakładała bądź nim kierowała lub należała do kolektywnego jego kierownictwa, może zaś nim być osoba uczestnicząca jedynie w takim związku, a nie w jego kierownictwie, choćby w ramach takiego związku, składającego się z różnych grup czy podgrup, kierowała tego rodzaju zespołem ludzi.

Oczywiście członek kierownictwa związku przestępczego nie może też być świadkiem koronnym w sprawie członków zorganizowanej grupy przestępczej podporządkowanej temu związkowi.

Jarosław S. nie należał do kierownictwa związku zbrojnego, lecz jedynie przynależał do samego związku, w którego ramach czasowo kierował jedną z grup podporządkowanych temuż związkowi, nie zachodziła przeszkoda - o której mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o świadku koronnym - w powołaniu go na świadka koronnego przeciwko kierownictwu związku i innym osobom uczestniczącym w owym związku, jako że to nie działalność jego grupy, lecz związku zbrojnego była przedmiotem postępowania karnego.

Postanowienie SN z dnia 10 maja 2005 r., II KK 531/04

Standard: 27566 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.