Obowiązek zapłaty czynszu najmu a brak wystawienia faktury przez wynajmującego (art. 669 k.c.)
Czynsz w umowie najmu (art. 664; art. 669 - 672 i art 685[1] - 688[1] k.c.) Faktura VAT w prawie cywilnym
Umowa stron przewidywała po stronie pozwanego obowiązek zapłaty czynszu co miesiąc w terminie 7 dni od otrzymania faktury VAT, przelewem na wskazany rachunek wynajmującego. Błędne jest zatem stanowisko pozwanego, że wystawienie przez kontrahenta faktury VAT z uwzględnieniem zawyżonej ceny nie powoduje wymagalności świadczenia z tytułu czynszu objętego umową najmu. Stosownie do art. 669 KC najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym. Obowiązek ten, wynikający wprost z ustawy, nie jest uzależniony od wystawienia faktury przez wynajmującego. Najemca nie jest od niego zwolniony w przypadku jej niewystawienia. Faktura jest bowiem jedynie rodzajem rachunku zawierającego dane dokonanej transakcji. Znaczenie przepisu art. 29 ust. 3 z dnia 11 marca 2004 r. ustawy o podatku od towarów i usług, tak jak innych przepisów podatkowych ogranicza się do stosunku publicznoprawnego między podatnikiem, a organem podatkowym.
Oczywiście może dojść do sytuacji, że faktura nie odzwierciedla w pełni określonej sprzedaży w rozumieniu art. 2 pkt 2 VATU. Jest to konsekwencją bądź błędu w momencie wystawienia faktury (np. błąd w kwocie podatku na fakturze - art. 29 ust. 4c VATU), bądź też konsekwencją zdarzeń zaistniałych po wystawieniu tego dokumentu. Wówczas zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej, co trafnie zauważył Sąd pierwszej instancji. Zaś, stosownie do § 7 pkt 2 umowy, jej wystawienie wyznacza jedynie ostateczny termin comiesięcznej płatności należności czynszowej. Jak też trafnie stwierdził Sąd Okręgowy, umowa wskazuje wszystkie składowe niezbędne dla obliczenia należnego czynszu, a także termin zapłaty niezależny od daty wystawienia faktury. Stąd nie zasługuje na uwzględnienie, jako nietrafny, podniesiony w apelacji zarzut naruszenia art. 65 § 2 KC.
Należy też zauważyć, że zarzuty pozwanego mogłyby co najwyżej mieć wpływ na ocenę terminowości spełnienia świadczenia, w żadnym wypadku zaś nie mogłyby prowadzić do całkowitego oddalenia powództwa o zapłatę czynszu najmu. Gdyby przyjąć bowiem tok rozumowania pozwanego, bez wystawienia faktury VAT (w dodatku prawidłowej), Sąd nigdy nie mógłby uwzględnić powództwa, co byłoby absurdem.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 16 września 2015 r., I ACa 735/15
Standard: 27356 (pełna treść orzeczenia)
Stosownie też do art. 669 KC najemca obowiązany jest uiszczać czynsz w terminie umówionym. Wbrew wywodom skarżącego, obowiązek ten, wynikający wprost z ustawy, nie jest uzależniony od wystawienia faktury przez wynajmującego. Najemca nie jest zatem od niego zwolniony w przypadku jej niewystawienia.
Faktura jest jedynie rodzajem rachunku zawierającego dane dokonanej transakcji. Zaś, stosownie do art. 6.1 umowy, jej wystawienie wyznacza jedynie ostateczny termin comiesięcznej płatności należności czynszowej.
Trafnie stwierdził Sąd Okręgowy, umowa wskazuje wszystkie składowe niezbędne dla obliczenia należnego czynszu, a także termin zapłaty niezależny od daty wystawienia faktury.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 25 marca 2013 r., VI ACa 1290/12
Standard: 27355 (pełna treść orzeczenia)