Kazirodztwo
Kazirodztwo (art. 201 k.k.)
Dobrem prawnie chronionym przez art. 201 k.k. jest nie tylko obyczajność, ale również prawidłowe relacje rodzinne. Przepis ten nie powinien jednak być postrzegany jako nakierowany na ochronę małoletniego, niezdolnego do świadomego podejmowania decyzji o dysponowaniu swą sferą seksualną. Dotyczy on bowiem stosunków dobrowolnych (tzw. kazirodztwo konsensualne). Co więcej, za ten czyn mogą odpowiadać karnie obie osoby dopuszczające się obcowania płciowego. Wobec tego, osoba nakłoniona do obcowania płciowego, jeżeli jest zdolna ze względu na wiek do ponoszenia odpowiedzialności karnej i podejmuje to obcowanie dobrowolnie, popełnia przestępstwo kazirodztwa.
Wyrok SN z dnia 21 stycznia 2021 r., V KK 452/19
Standard: 53863 (pełna treść orzeczenia)
Oceniając kompleks zachowań sprawcy w ramach czynu ciągłego, gdy przy co najmniej kilkudziesięciu jego zachowaniach stanowiących realizację doprowadzenia do obcowania płciowego i innej czynności seksualnej małoletniego pokrzywdzonego poniżej lat 15, będącego jednocześnie jego zstępnym, stanowiących każdorazowo nadużycie stosunku zależności ojciec - dziecko, w sytuacji, gdy tylko część tych zachowań poparta była groźbami bezprawnymi poprzedzającymi zgwałcenie, a co do części groźby te pojawiły się po poszczególnych aktach seksualnych i ukierunkowane były na zmuszenie pokrzywdzonej do ich ukrycia przed najbliższym otoczeniem, uniemożliwiając tym samym podjęcie skutecznej reakcji karnej, uprawnionym jest przyjęcie kumulatywnego zbiegu przepisów z art. 197 § 3 pkt 2 i 3 k.k. i art. 199 § 2 k.k. i art. 200 § 1 k.k. i art. 201 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. oraz art. 12 k.k., bowiem dopiero taka kwalifikacja prawna w pełni odzwierciedlałaby naganność działania oskarżonego.
Instytucja czynu ciągłego jest wyrazem przyjęcia przez ustawodawcę, iż w ujęciu prawnym poszczególne zachowania sprawcy nim objęte stanowią jeden czyn. W sytuacji zatem, gdy oskarżony działając tożsamo, na przestrzeni kilku lat, doprowadza małoletnią poniżej lat 15 córkę do co najmniej kilkudziesięciu aktów stanowiących wyraz obcowania płciowego i innych czynności seksualnych poprzez wkładanie palców do jej pochwy i odbytu, poprzedzonych dotykaniem jej genitaliów oraz ssaniem i dotykaniem jej piersi, by zaspokoić własny popęd seksualny wówczas, gdy dziecko sprzeciwia się temu, płacze i informuje go, że to go boli, uzewnętrzniając w ten sposób brak zgody na takie zachowanie wobec niej, a po każdym takim zachowaniu, w tym również niezależnie od niego, grozi pozbawieniem życia jej oraz pozostałym członkom rodziny, a nadto zaniechaniem alimentacji i doprowadzeniem ich do naruszenia elementarnych podstaw egzystencji, gdy tak wyartykułowane bezprawne groźby w pierwszej kolejności stanowią dążenie do zaniechania poinformowania przez pokrzywdzoną najbliższych o działaniu oskarżonego, uniemożliwiając tym samym odpowiednią reakcję karną, a jednocześnie głęboko utrwalają się w świadomości ofiary, nie jest wymagane, by każdorazowo przed kolejnym żądaniem poddania się czynnościom objętych pojęciem zgwałcenia były one wypowiadane przez oskarżonego. W takiej bowiem sytuacji całość zachowania sprawcy wykracza poza pojęcie nadużycia stosunku zależności o jakim mowa w przepisie art. 199 § 2 k.k. w zw. z art. 200 § 1 k.k. i art. 201 k.k. w zbiegu z art. 11 § 2 k.k. oraz art. 12 k.k., a stanowi wyraz realizacji znamion zbrodni, do której odwołuje się przepis art. 197 § 3 pkt 2 i 3 k.k. w zw. z art. 12 k.k.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 14 marca 2014 r., II AKa 27/14
Standard: 27189
Standard: 27153