Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Propagowanie zachowań o charakterze pedofilskim (art. 200b k.k.)

Przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (art. 197 – 205 k.k.)

Zgodnie z Uniwersalnym Słownikiem Języka Polskiego słowo „propagować” oznacza „szerzyć, upowszechniać jakieś poglądy, idee, hasła, zjednywać kogoś dla jakiejś idei, akcji itp., przyczyniać się do zwiększenia popularności czegoś; głosić, krzewić, popularyzować, promować”.

Propagowanie oznacza działanie polegające na nakłanianiu, zachęcaniu, wskazywaniu za właściwe i słuszne, popieraniu, perswadowaniu z zamiarem przekonania do swoich racji.

Prawnokarne rozumienie terminu „propagowanie” akcentuje ukierunkowanie zachowania sprawcy na osiągnięcie zakładanego celu

Wyrok SN z dnia 2 lipca 2013 r., III SK 42/12

Standard: 27145 (pełna treść orzeczenia)

Propagowanie może, ale nie musi być połączone z pochwalaniem. Można bowiem coś publicznie pochwalać bez zamiaru propagowania, jak i propagować nie pochwalając tego co się propaguje.

Zakładając racjonalność ustawodawcy, nie można przyjmować, by takie wyczucie językowe obce było projektodawcom przepisu, którzy w nowym kodeksie w miejsce określenia pochwala posłużyli się określeniem propaguje, natomiast w art. 255 k.k., tylko przez niedopatrzenie, w § 3 określeniem pochwala. To ostatecznie musi przekonywać, iż w obowiązującym kodeksie w art. 256 k.k. ustawodawca nieprzypadkowo zamieścił określenie propaguje, chcąc zgodnie ze znaczeniem tego określenia ukształtować zakres kryminalizacji.

Nie można zatem podzielić w zasadzie odosobnionego poglądu, iż te dwa określenia znaczą to samo albo, że są to wyrazy bliskoznaczne.

Uchwała SN z dnia 28 marca 2002 r., I KZP 5/02

Standard: 27146 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.