Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Udział w działalności obcego wywiadu; szpiegostwo (art. 130 k.k.)

Przestępstwa przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej (art. 127 – 147 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Fakt, że działalność wywiadu rosyjskiego skierowana jest przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej jest faktem notoryjnym powszechnie znanym, nie wymagającym dowodzenia – art. 168 k.p.k. 

Fakt, że dyplomaci z którymi utrzymywał kontakty oskarżony byli agentami wykazały ustalenia Kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – służby powołanej do wykrywania w trybie operacyjnym penetracji państwa polskiego przez obce wywiady. Naiwnością jest żądanie na tę okoliczność stosownego dokumentu potwierdzającego ich zaszeregowanie, wykształcenie, stopień wojskowy, jednostkę nadrzędną

Wyrok SA w Warszawie z dnia 24 listopada 2017 r., II AKa 269/17

Standard: 76388 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 130 § 3 k.k. wymaga, aby zachowanie sprawcy było zwrócone przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, a co za tym idzie przedmiotem czynności wykonawczej w zakresie deklarowanej gotowości mogą być jedynie te wiadomości, których przekazanie obcemu wywiadowi może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

Sąd Apelacyjny podziela pogląd, że typ przestępstwa określony w art. 130 § 3 k.k. ma wyraźnie określone znamię celu, odnoszące się do wszystkich form sprawczych. Niezależnie zatem od tego, czy sprawca gromadzi lub przechowuje informacje, wchodzi do systemu informatycznego, czy też zgłasza gotowość działania na rzecz obcego wywiadu, kodeks wymaga, aby w każdym z tych przypadków podejmował on swoje zachowanie w określonym celu, którym jest udzielenie obcemu wywiadowi informacji, których przekazanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na znamię celu, ta odmiana szpiegostwa ma charakter tzw. przestępstwa kierunkowego (dolus directus coloratus). Wyklucza to możliwość popełnienia tego przestępstwa z zamiarem wynikowym.

Skoro zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu, jak wyraźnie wynika z treści przepisu art. 130 § 3 k.k., nie dotyczy gotowości do przekazywania jakichkolwiek informacji lecz informacji zdefiniowanych możliwością wyrządzenia szkody Rzeczypospolitej Polskiej a działalność sprawcy ma być skierowana przeciwko niej, to decydujące znaczenie ma w tym przypadku treść oświadczenia woli sprawcy, z której musi wynikać, że zobowiązuje się on do prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu, która wymierzona będzie przeciwko zewnętrznym lub wewnętrznym interesom państwa polskiego.

Zgłoszenie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu o opisanym wyżej charakterze powinno być uczynione bezpośrednio wobec uczestników tego wywiadu lub przynajmniej w taki sposób, żeby gotowość współpracy doszła do wiadomości obcego wywiadu.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 24 stycznia 2008 r., II AKa 404/07

Standard: 27111

Komentarz składa z 98 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39919

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40061

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40305

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.