Minimalny czas wymagany do wypełnienia znamienia „udziału w zorganizowanej grupie”

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 § 1 k.k.)

Wyświetl tylko:

W orzecznictwie trafnie wskazuje się, że przy ustalaniu, czy miało miejsce znamię czynu zabronionego w postaci zaistnienia przynależności danej osoby do grupy przestępczej lub związku mających na celu popełnienie przestępstwa nie jest niezbędne ścisłe ustalenie przedziału czasowego, w jakim wskazana okoliczność faktyczna miała miejsce. Wystarczy jedynie ramowe zaznaczenie rzeczonego okresu (tak SN w postanowieniu z dnia 14 lipca 2010 r. o sygn. V KK 150/10). Podnieść przy tym należy, że ustawodawca nie określił minimalnego czasu wymaganego do wypełnienia znamienia "udziału w zorganizowanej grupie". A zatem taka grupa może powstać już tylko dla popełnienia jednego przestępstwa.

Wyrok SA we Wrocławiu, z dnia 14 kwietnia 2014 r., II AKa 102/14

Standard: 27085

Przy ustalaniu, czy miało miejsce znamię czynu zabronionego w postaci zaistnienia przynależności danej osoby do grupy przestępczej lub związku mających na celu popełnienie przestępstwa nie jest niezbędne ścisłe ustalenie przedziału czasowego, w jakim wskazana okoliczność faktyczna miała miejsce. Wystarczy jedynie ramowe zaznaczenie rzeczonego okresu/ tak SN w postanowieniu z 14 lipca 2010 r., V KK 150/10/.

Ustawodawca nie określił minimalnego czasu wymaganego do wypełnienia znamienia „ udziału w zorganizowanej grupie”. A zatem taka grupa może powstać już tylko dla popełnienia jednego przestępstwa.

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 25 marca 2013 r., II AKa 365/12

Standard: 27078 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 89 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27069

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.