Pozbawienie wolności człowieka jako czynność sprawcza przestępstwa z art. 252 § 1 k.k.
Wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika (art. 252 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Czyn określony w art. 252 k.k., podobnie jak przestępstwo stypizowane w art. 189 k.k., obejmuje swoim zakresem pozbawienie człowieka wolności i w odniesieniu do obu przestępstw pozbawienie wolności człowieka jest czynnością sprawczą.
Różnica między przestępstwami stypizowanymi w art. 252 k.k. i art. 189 k.k. wiąże się z wymaganiem, aby wzięcie zakładnika i jego przetrzymywanie było środkiem do realizacji celu określonego w art. 252 k.k., podczas gdy dla bytu przestępstwa z art. 189 k.k. cel ten jest obojętny.
Wzięcie lub przetrzymywanie zakładnika w rozumieniu art. 252 k.k. ma na celu zmuszenie wymienionych w tym przepisie instytucji lub osób do określonego zachowania się, np. wymuszenia zapłaty okupu od tej pozbawionej wolności lub innej osoby w zamian za uwolnienie
Dla zakwalifikowania czynu z art. 189 k.k. lub art. 252 k.k. nie jest konieczne, aby pokrzywdzony miał całkowicie wyłączoną możliwość swobodnego poruszania się. Pozbawieniem wolności jest również sytuacja, gdy pokrzywdzony ma możliwość poruszania się w ramach określonej przestrzeni lub na określonym obszarze, o ile wbrew jego woli nie ma on możliwości opuszczenia tej przestrzeni lub obszaru i udania się w dowolnie przez niego obranym kierunku. Innymi słowy, wyłączona powinna być swoboda decydowania przez pokrzywdzonego o tym, gdzie się w danym momencie znajduje.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 15 lipca 2021 r., II AKa 49/21
Standard: 77524 (pełna treść orzeczenia)
Różnica między przestępstwami stypizowanymi w art. 252 k.k. i art. 189 k.k. (oba czyny obejmują swoim zakresem czynności sprawcze polegające na pozbawieniu człowieka wolności) wiąże się z wymaganiem ,iżby „ wzięcie zakładnika i jego przetrzymywanie” było środkiem do realizacji określonego w tym przepisie celu, podczas gdy dla bytu przestępstwa z art. 189 k.k. cel ten jest obojętny
Wyrok SA w Wrocłąwiu z dnia 9 października 2019 r., II AKa 143/19
Standard: 77544 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 27033