Kryteria odpowiedzialności za wykroczenie
Odpowiedzialności za wykroczenie (art. 1 k.w.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 1 k.w. określa podstawowe kryteria odpowiedzialności za wykroczenie, której podlega sprawca popełniający czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązująca w czasie jego popełniania pod groźbą kary, zdolny do przypisania mu winy.
Popełnienie czynu zabronionego od strony przedmiotowej wymaga zrealizowania zachowaniem sprawcy kompletu znamion określonych w konkretnej normie sankcjonowanej, zawartej w ustawie.
Wyrok SR w Olsztynie z dnia 13 maja 2015 r., IX W 4386/14
Standard: 26981 (pełna treść orzeczenia)
Określona w art. 1 § 1 k.w. zasada nullum crimen sine lege, znajdująca swoje oparcie systemowe także w art. 42 ust. 1 zd. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zabrania posługiwania się przy opisie czynu zabronionego klauzulami generalnymi, które przesuwają na sąd ustalenie, jakiego typu czyny uznane są za zabronione pod groźbą kary.
Nie ulega wątpliwości, iż przepisy prawne, które ingerują w prawa jednostek, muszą być odpowiednio dostępne i sformułowane z wystarczającą precyzją, aby umożliwić obywatelom dostosowanie swego zachowania do zachowań prawnie oczekiwanych.
Wyrok SN z dnia 9 lipca 2014 r., II KK 154/14
Standard: 26982 (pełna treść orzeczenia)