Dopuszczalność rozdrobnienia roszczeń

Rozdrobnienie roszczeń w procesie

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W procesie częściowym dochodzi do rozdrobnienia przez powoda - w oparciu o przyjęte przez niego kryteria - roszczeń, w ten sposób, że dochodzi on jedynie części z określonej całości, czyli części tego, czego mógłby się domagać. Są to części na tyle jednorodne, że dochodzone jako całość stanowiłyby, w rzeczy samej, jedno roszczenie. Chodzi o część świadczenia zindywidualizowanego wyłącznie pod względem ilościowym, przy tożsamości pozostałych elementów stanu faktycznego. 

Tzw. procesy częściowe są szczególnym przypadkiem, obejmującym sytuację, w której powód na jednej podstawie faktycznej i prawnej decyduje się na dochodzenie jednego świadczenia w kilku procesach, zwłaszcza, gdy nie jest przekonany o jego zasadności. Wówczas dochodzenie części roszczenia stanowi swoistą projekcję zasadności co do pozostałej jego części i nie prowadzi do pokrywania dodatkowych kosztów sądowych (opłat sądowych i wydatków przewidzianych w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) oraz kosztów procesu należnych przeciwnikowi procesowemu, w razie przegrania procesu.

Uchwała SN z dnia 27 października 2021 r., III CZP 109/20

Standard: 55756 (pełna treść orzeczenia)

Co do zasady, prawo procesowe zezwala też powodowi na rozdrobnienie roszczenia materialnego, a zatem na uczynienie przedmiotem roszczenia procesowego tylko jakiejś części świadczenia należnego mu od pozwanego na podstawie łączącego te osoby stosunku prawnego. Jeśli powód zdecyduje się na takie rozdrobnienie roszczenia i dochodzenie od pozwanego tylko części świadczenia, które - według jego własnych twierdzeń - należy się mu na tle stosunku prawnego łączącego go z pozwanym, to tę część roszczenia materialnoprawnego uczyni on przedmiotem roszczenia procesowego, do którego zastosowanie będą miały przepisy obowiązujące w procesie (por. wyrok SN z dnia 25 kwietnia 2014 r., II CSK 417/13).

Wyrok SN z dnia 24 lutego 2021 r., III PSKP 5/21

Standard: 59713 (pełna treść orzeczenia)

Przepisy o postępowaniu cywilnym nie stawiają żadnej tamy rozdrabnianiu roszczenia mającego źródło w pewnym stosunku prawnym i dochodzeniu go częściami, w osobno prowadzonych postępowaniach.

O procesie (powództwie) częściowym można mówić wówczas, gdy powód na jednej i tej samej podstawie faktycznej i prawnej decyduje się na dochodzenie w kilku procesach tego samego rodzajowo i wymagalnego świadczenia, podzielonego na części. W ścisłym tego słowa znaczeniu takiego charakteru nie mają sprawy o świadczenia należne okresowo (zob. uchwała SN z dnia 12 lipca 2018 r., III CZP 3/18), ale też o świadczenia z tego samego stosunku prawnego, których przesłanki powstania lub terminy wymagalności są różne, poza bowiem przypadkiem zasądzenia świadczeń należnych z pewnego stosunku prawnego jako powtarzających się (świadczeń okresowych), sąd może uwzględnić powództwo tylko o świadczenie, które stało się wymagalne nie później niż przed zamknięciem rozprawy (art. 316 § 1 k.p.c.).

Uchwała SN z dnia 8 listopada 2019 r., III CZP 27/19

Standard: 56707 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 109 słów. Wykup dostęp.

Standard: 26836 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 141 słów. Wykup dostęp.

Standard: 13453 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 114 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49264 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 164 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18829 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 442 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21316 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 134 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34815 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 134 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32142 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.