Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Utrudnianie lub udaremnianie działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej (art. 38 u.o.p.i.s.)

Ustawa o działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej (art. 37b - 38 u.o.p.i.s.)

Zgodnie z treścią art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 roku o Państwowej Inspekcji Sanitarnej odpowiedzialności wykroczeniowej podlega ten, kto utrudnia lub udaremnia działalność Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest to niewątpliwie wykroczenie skutkowe, gdyż ocena zachowania sprawcy podlega odniesieniu do wywołanego skutku. Skutkiem jest tutaj udaremnienie lub utrudnienie działalności wyżej wskazanego organu.

Dla wypełnienia znamion ustawowych omawianego wykroczenia wystarczające jest ,,utrudnianie” działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Utrudnianie – to każde zachowanie, które godzi w sprawny, normalny tok działalności. Czynność sprawcza została określona w ustawie poprzez odwołanie się do spowodowania określonego skutku (utrudnienie), ale bez sprecyzowania sposobu, w jaki do tego skutku ma dojść. Może to być więc np. zakłócenie czynności kontrolnej, ograniczającej osiągnięcie celu kontroli, wprowadzenie w błąd osoby uprawnionej do przeprowadzenia kontroli, uczynienie procesu kontroli bardziej skomplikowanym, wymagającym większego wysiłku i nakładu pracy.

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru sanitarnego, poprzez kontrolę utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości i obiektów. Poprzez zachowanie obwinionego, który wprowadził w błąd inspektorów sanitarnych, co do braku umocowania do reprezentowania właściciela kontrolowanej nieruchomości, doszło więc co najmniej do utrudnienia realizacji ustawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 09 czerwca 2017 r., IV Ka 326/17

Standard: 26824 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.