Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Posiadanie przez uczestnika przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej niebezpiecznego przedmiotu art. 50a § 1a k.w.

Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu (art. 49 - 64 k.w.)

Wykroczenie z art. 50a § 1a kw popełnia ten, kto będąc uczestnikiem przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej, posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot lub wyroby pirotechniczne.

Do jego popełnienia konieczne jest łączne zrealizowanie dwóch znamion czasownikowych – „bycie” uczestnikiem przejazdu oraz posiadanie ww. przedmiotów. Przejazd oznacza przebywanie jakiejś drogi pojazdem. Może on odbywać się pojazdem przeznaczonym wyłącznie do przejazdu owej zorganizowanej grupy (np. wynajęty autokar) lub pojazdem, którym przemieszczają się również osoby spoza grupy (np. pociąg).

Nie jest możliwe zastosowanie wykładni rozszerzającej, tak aby dyspozycję przepisu art. 50 a § 1a kw odnosić także do osoby która posiada wskazane tam przedmioty, ale nie w czasie przejazdu zorganizowanej grupy uczestników imprezy masowej, a wcześniej lub później uczestnikiem takiego przejazdu ta osoba była lub będzie.

Gdyby przyjąć założenie, że niewskazanie przez ustawodawcę wprost, iż czynność sprawcza ma być dokonana „podczas przejazdu”, oznaczać miało możliwość popełnienia tego czynu także w czasie gdy sprawca nie uczestniczy w przejeździe zorganizowanej grupy, to prowadziłoby do niedających się zaakceptować wniosków. W takiej sytuacji, odpowiadać za popełnienie takiego czynu mogłaby osoba, która wykupiła bilet na przejazd zorganizowanej grupy na imprezę masową, mający się odbyć za np. miesiąc czy kwartał a posiada przedmioty wskazane w art. 50a. § 1a kw. Jedynym więc racjonalnym rozwiązaniem jest stosowanie wskazanej normy jedynie do osób, które posiadają wskazane przedmioty w czasie przejazdu zorganizowanej grupy, pomimo, iż w treści przepisu nie wskazano wprost na czas przejazdu.

Wyrok SR dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie z dnia 18 lutego 2019 r., XI W 582/19

Standard: 26809 (pełna treść orzeczenia)

Wykroczenie z art. 50a § 1a kw popełnia ten, kto będąc uczestnikiem przejazdu zorganizowanej grupy uczestników masowej imprezy sportowej, posiada nóż, maczetę lub inny podobnie niebezpieczny przedmiot lub wyroby pirotechniczne.

Zachowanie obwinionego nie wypełnia znamion zarzucanego mu wykroczenia, albowiem zarzut wniosku o ukaranie dotyczy zdarzenia w trakcie przemarszu m.in. obwinionego w kierunku Stadionu.

Tymczasem do znamion wykroczenia z art. 50a § 1a kw należy bycie uczestnikiem przejazdu. Przejazd oznacza przemieszczanie się jakimś pojazdem. Może on odbywać się pojazdem przeznaczonym wyłącznie do przejazdu owej zorganizowanej grupy (np. wynajęty autokar) lub pojazdem, którym przemieszczają się również osoby spoza grupy (np. pociąg).

Wyrok SR dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie  z dnia 22 października 2018 r., XI W 5473/18

Standard: 26810 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 193 słów. Wykup dostęp.

Standard: 7823

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.