Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nieświadomość bezprawności czynu, błąd co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego ( art. 7 k.w.)

Zasady odpowiedzialności (art. 1 - 17 k.w.)

Wyświetl tylko:

Nie popełnia wykroczenia umyślnego, kto pozostaje w błędzie co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego ( art. 7 § 2 kw ). Błąd co do ustawowych znamion, zwany często błędem istotnym, polega na tym, iż sprawca popełniając czyn opisany w ustawie jako wykroczenie, nie realizuje wszystkich jego ustawowych znamion w tej formie winy, jaka jest właściwa dla danego wykroczenia. Tam więc, gdzie mamy do czynienia z wykroczeniem umyślnym - sprawca realizuje chociażby jedno z jego ustawowych znamion nieumyślnie, a tam gdzie mamy do czynienia z wykroczeniem nieumyślnym, chociażby jedno z jego ustawowych znamion sprawca realizuje w taki sposób, że nie można mu postawić zarzutu nawet niedbalstwa.

W przypadku natomiast wykroczenia, które można popełnić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie - aby wyłączyć odpowiedzialność sprawcy musimy stwierdzić nie tylko fakt, iż sprawca mylił się chociażby co do jednego z ustawowych znamion wykroczenia, ale ponadto, iż błąd ten był niezawiniony.

Wyrok SO w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 21 października 2014 r., IV Ka 512/14

Standard: 75883 (pełna treść orzeczenia)

Samo odwołanie się sprawcy do nieświadomości karalności danego zachowania nie stwarza powodów do przyjęcia błędu, o jakim mowa w art. 7 § 1 k.w., gdyż musi to wynikać z ustalonych okoliczności, a więc być wykazane, a nie oparte na gołosłownym twierdzeniu obwinionego, nie mającym odzwierciedlenia w dowodach i poczynionych na ich podstawie ustaleniach.

Nie można powoływać się na niezawinioną nieświadomość karalności, jeżeli z ustalonych faktów wynika, że sprawca nie tylko nie starał się zapoznać z obowiązującym uregulowaniem, ale wręcz z takiej możliwości wyraźnie zrezygnował.

Instrumentem zabezpieczającym cudzoziemca przed ewentualną odpowiedzialnością za naruszenie przepisów jest regulacja zawarta w art. 113 k.p.a. Zgodnie bowiem z § 2 tego przepisu, cudzoziemiec jako adresat zezwolenia może żądać wyjaśnienia, czy właściwie zinterpretował sposób i zasady wykonywania pracy, na jaką mu zezwolono. Wyjaśnienia w tej sprawie dokonuje wojewoda.

 Postanowienie SA w Katowicach z dnia 21 marca 2012 r., II AKz 161/12

Standard: 26722

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.