Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Stosunek pracy a członkostwo w zarządzie spółek, fundacji, stowarzyszeń

Atypowe formy zatrudnienia

Wyświetl tylko:

Stosunek członkostwa w zarządzie jest stosunkiem cywilno-prawnym. W zakresie nieunormowanym prawem spółdzielczym stosuje się do niego przepisy prawa cywilnego, w tym dotyczące zlecenia (art. 750 k.c.).Członek zarządu może być w każdej chwili odwołany, członek zarządu może tez zrezygnować z tej funkcji ze skutkiem ex nunc.

Stosownie do treści art. 746 § 2 pr. spół. zrzeczenie się członkostwa w zarządzie wymaga wypowiedzenia. Wypowiedzenie wywiera skutki prawne, gdy doszło do właściwego organu spółdzielni w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią (art. 61 k.c.).W tym momencie członkostwa w zarządzie wygasa. Należy jednak pamiętać, że to statut określa jaki organ, a mianowicie rada czy walne zgromadzenie wybiera i odwołuje członka zarządu.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 29 kwietnia 2015 r., I ACa 1017/14

Standard: 27626 (pełna treść orzeczenia)

Należy odróżnić stosunek organizacyjny, łączący członka zarządu z określoną jednostką organizacyjną (fundacją, spółką) od stosunku prawnego, na podstawie którego świadczy on swoje usługi.

Powołanie do zarządu, jak i odwołanie, powoduje tylko powstanie lub ustanie stosunku organizacyjnego. O tym, czy daną jednostkę i członka zarządu łączy jakiś inny stosunek prawny, decydują inne zdarzenia, jak zawarcie umowy o pracę, czy umowy cywilnoprawnej.

Stosunek pracy jest odrębnym stosunkiem prawnym od członkostwa w zarządzie.

Wyrok SN z dnia 15 stycznia 2009 r., II PK 125/08

Standard: 26657 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.