Posesoryjny charakter sporu a zasady współżycia społecznego
Roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń (art. 344 k.c.)
Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 28 listopada 1967 r. I PR 415/67 "zasady współżycia społecznego" w rozumieniu art. 5 k.c. są pojęciem pozostającym w nierozłącznym związku z całokształtem okoliczności danej sprawy i w takim całościowym ujęciu wyznaczają podstawy, granice i kierunki jej rozstrzygnięcia w wyjątkowych sytuacjach, które przepis ten ma na względzie. Dlatego dla zastosowania tego przepisu konieczna jest ocena całokształtu szczególnych okoliczności danego rozpatrywanego wypadku w ścisłym powiązaniu nadużycia prawa z konkretnym stanem faktycznym.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 maja 1974 roku wydanym w sprawie o sygn. akt III CRN 79/74 wskazał, że posesoryjny charakter sporu nie zwalnia sądu z obowiązku oceny roszczeń powoda z punktu widzenia ich zgodności z zasadami współżycia społecznego, jednocześnie wyraźnie zastrzegł, że powództwo o naruszenie posiadania powinno ulec oddaleniu jedynie w razie rażącej kolizji roszczenia z tymi zasadami.
Wyrok SR w Giżycku z dnia 30 marca 2017 r., I C 858/16
Standard: 29644 (pełna treść orzeczenia)
Pomimo szerokiego zakresu ochrony posiadania, brak jest podstaw do wyłączenia zastosowania normy prawnej, zawartej w art. 5 k.c., w odniesieniu do ochrony posesoryjnej, gdzie przedmiotem ochrony jest posiadanie, jako stan faktyczny, wywołujący określone skutki prawne. W tym przedmiocie w pełni przekonywająco wypowiedział się Sąd Najwyższy w przywołanym przez Sąd Rejonowy postanowieniu z dnia 6 maja 1974 roku (III CRN 81/74).
Odmowa udzielenia ochrony prawnej na podstawie art. 5 k.c., z uwagi na jego wyjątkowy charakter musi być uzasadniona istnieniem okoliczności rażących i nieakceptowanych w świetle powszechnie uznawanych w społeczeństwie wartości [vide wyrok SA w Łodzi z dnia 24 października 2013 roku, I ACa 539/13)
Wyrok SO w Szczecinie z dnia 30 listopada 2016 r., II Ca 519/16
Standard: 26392 (pełna treść orzeczenia)