Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podżeganie jako udział w bójce lub pobiciu

Udział w bójce lub pobiciu (art. 158 k.k.)

Trudno zgodzić się ze stanowiskiem, że także podżeganie stanowi udział w bójce lub pobiciu

Sformułowanie odrębnego typu przestępstwa uzasadnione było przede wszystkim trudnościami dowodowymi, jakie występują w przypadku wieloosobowej konfiguracji czynu. Bez względu na to, który ze sprawców swoim zachowaniem doprowadził do powstania skutku w postaci bezpośredniego niebezpieczeństwa utraty życia albo nastąpienia skutku, o którym mowa w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1 k.k., każdy z nich odpowiada za udział w bójce lub pobiciu.

W sytuacji, gdy dwie osoby atakują się i bronią jednocześnie, podżeganie jednej z nich przez osobę trzecią nie prowadzi do powstania trudności dowodowych, które stanowiły ratio legis odrębnej kryminalizacji udziału w bójce lub pobiciu.

Przyjęcie konstrukcji podżegania do określonego czynu umożliwia prawidłową reakcję prawną na czyn osoby podżegającej, bez konieczności korzystania z instytucji odpowiedzialności z tytułu udziału w bójce lub pobiciu, która ze swej istoty ma charakter odpowiedzialności quasi - zbiorowej (zob. wyrok SA w Warszawie z dnia 25 lipca 2012 r., II AKa 214/12).

Postanowienie SN z dnia 7 czerwca 2017 r., III KK 89/17

Standard: 26228 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.