Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Charakterystyka negatywnych przesłanek i trybu postępowania

Negatywne przesłanki procesowe

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Art. 17 § 1 k.p.k. określa przesłanki procesowe, z którymi prawo karne procesowe łączy dopuszczalność albo niedopuszczalność postępowania bądź wydanie merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawie.

Przesłanka procesowa to stan prawny warunkujący dopuszczalność wszczęcia i toku procesu lub poszczególnej czynności procesowej.

Sformułowany w art. 17 § 1 k.p.k. katalog przesłanek procesowych ujmuje je od strony negatywnej. Zatem wystąpienie którejkolwiek z nich powoduje prawną niedopuszczalność postępowania, którego w takiej sytuacji nie wszczyna się, stwierdzenie zaś choćby jednej z nich w toczącym się postępowaniu powoduje prawną niedopuszczalność jego kontynuacji i w związku z tym konieczność jego umorzenia.

Wyrok TK z dnia 6 kwietnia 2016 r., P 2/14

Standard: 26108 (pełna treść orzeczenia)

Warunkiem umorzenia postępowania kasacyjnego, jest wystąpienie ujemnej przesłanki procesowej już po wniesieniu kasacji, natomiast jeżeli okoliczność skutkująca ujemną przesłanką zaistniała wcześniej, jej niedopuszczalność skutkować musi odmową jej przyjęcia. Natomiast w wypadku, gdy kasację wywiódł podmiot wymieniony w art. 521 k.p.k., który wnosi ją bezpośrednio do Sądu Najwyższego (art. 525 § 2 k.p.k.), konieczne jest wydanie orzeczenia po myśli art. 531 § 1 k.p.k.

Postanowienie SN z dnia 16 lutego 2012 r., III KK 449/11

Standard: 76654 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 124 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25593

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39779

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.