Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Okoliczność, która ma być udowodniona, jest udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy (art. 170 § 1 pkt 2)

Oddalenie wniosku dowodowego (art. 170 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Art. 170 § 1 pkt 2 k.p.k. stosuje się jedynie w stosunku do tych faktów (okoliczności), które można uznać za niesporne. Oddalenie wniosku na tej podstawie normatywnej stanowi dla strony informację, że organ procesowy uznaje daną okoliczność za udowodnioną.

Wnioskowanie a contrario prowadzi do wniosku, że „organ procesowy jest obowiązany uwzględnić wniosek wówczas, gdy okoliczność podlegająca udowodnieniu nie została jeszcze udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy.

Wyrok SN z dnia 14 marca 2023 r., V KK 375/21

Standard: 74280 (pełna treść orzeczenia)

Wniosek dowodowy może zostać oddalony, jeśli okoliczność, która ma być udowodniona, jest już udowodniona zgodnie z twierdzeniem wnioskodawcy. Nietrudno zauważyć, że oddalając wniosek dowodowy na tej podstawie, Sąd (lub inny organ, przed którym toczy się postępowanie) uzewnętrznia swój pogląd co do istnienia lub nieistnienia danej okoliczności albo co do przebiegu określonego fragmentu zdarzenia, zanim zakończone zostanie postępowanie dowodowe i zanim stworzone zostaną warunki dla kompleksowej oceny wszystkich przeprowadzonych w sprawie dowodów. Z tej racji, także na tej podstawie oddalenie wniosku dowodowego następować powinno w sytuacjach niewątpliwych i z dużą ostrożnością.

Wyrok SO w Elblągu z dnia 12 lutego 2015 r., VI Ka 11/15

Standard: 25975 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 37 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40462

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.