Użyczenie a prekarium
Umowa użyczenia (art 710 k.c.) Władanie rzeczą za kogo innego; dzierżenie (art. 338 k.c.)
W doktrynie i orzecznictwie władztwo prekaryjne niekiedy odróżnia się od użyczenia. Wskazuje się wówczas, że użyczenie od precarium różni to, że przy użyczeniu strony wiąże więź prawna, a nadto użyczający rzeczy pozbawiony jest – co do zasady – możliwości każdoczesnego zerwania stosunku, który łączy go z biorącym rzecz do używania.
Wyrok SO w Gdańsku z dnia 3 czerwca 2015 r., XVI Ca 213/15
Standard: 37931 (pełna treść orzeczenia)
Nie każde zachowanie, na mocy którego określona osoba uzyskuje prawo do nieodpłatnego korzystania z rzeczy, jest użyczeniem. Jednym z przejawów relacji społecznych, gdzie więzy przyjacielskie, grzecznościowe są podstawą oddania rzeczy do korzystania innej osobie, jest prekarium.
Współcześnie władztwo prekaryjne występuje w sytuacjach, gdy jedna osoba chce drugiej wyświadczyć przysługę, kierując się grzecznością lub względami humanitarnymi.
Prekarium nie jest stosunkiem prawnym, strony nie składają oświadczeń woli i nie chcą przez to wywoływać skutków prawnych, a ich relacja ma charakter tylko faktyczny. Między dającym rzecz a biorącym istnieje jedynie stosunek grzecznościowy, może być on każdocześnie odwołany, właściciel może w każdej chwili rzecz odebrać prekarzyście, któremu nie przysługuje żadna ochrona prawna, prekarium ma charakter nieodpłatny.
Wyrok SO w Toruniu z dnia 28 stycznia 2015 r., VIII Ca 602/14
Standard: 25962 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 56229