Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zbieg roszczeń kupującego w ramach rękojmi i gwarancji (art. 579 k.c.)

Gwarancja przy sprzedaży (art 577 - 582 k.c.) Zbieg roszczeń w prawie cywilnym

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z art. 579 k.c. kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji. Wykonanie uprawnień z gwarancji nie wpływa na odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi. Jednakże w razie wykonywania przez kupującego uprawnień z gwarancji bieg terminu do wykonania uprawnień z tytułu rękojmi ulega zawieszeniu z dniem zawiadomienia sprzedawcy o wadzie. Termin ten biegnie dalej od dnia odmowy przez gwaranta wykonania obowiązków wynikających z gwarancji albo bezskutecznego upływu czasu na ich wykonanie.

Wyrok SR w Nysie z dnia 22 marca 2017 r., I C 1785/16

Standard: 10156 (pełna treść orzeczenia)

W wyroku z dnia 23 lipca 2003 r. (sygn. II CKN 350/01) Sąd Najwyższy stwierdził, że kupujący wybierając uprawnienia gwarancyjne traci uprawnienia z tytułu rękojmi. Przy wyborze uprawnień płynących z rękojmi kupujący traci możliwość realizacji uprawnień wynikających z gwarancji.

Obecne brzmienie art. 579 k.c., w myśl którego kupujący może wykonywać uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, niezależnie od uprawnień wynikających z gwarancji wskazuje, że ustawodawca zastąpił kumulatywny zbieg roszczeń otwartą konkurencją roszczeń prowadzącą do wyboru roszczeń przez kupującego (wyboru między realizacją uprawnień z tytułu rękojmi a uprawnieniami wynikającymi z gwarancji).

Nie może jednak - wbrew odmiennemu stanowisku skarżącego - raz dokonanego wyboru zmienić ani też konstruować roszczenia mieszanego. Nie do przyjęcia jest zatem interpretacja art. 579 k.c. prowadząca do wniosku, że "niezależnie" oznacza "równocześnie" bądź zwolnienie nabywcy od podjęcia decyzji, czy korzystniejsze jest realizowanie uprawnień z gwarancji (włącznie z wymianą rzeczy na wolną od wad), czy też z rękojmi (aż do odstąpienia od umowy). Powód w niniejszej sprawie wybrał uprawienia z gwarancji, co skutkuje wygaśnięciem uprawnień z rękojmi. Naturalną konsekwencją takiego wyboru jest też upływ terminu z art. 568 § 1 k.c.

Wyrok SA w Lublinie z dnia 21 maja 2015 r., I ACa 977/14

Standard: 25949 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 298 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25951

Komentarz składa z 261 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25950

Komentarz składa z 144 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82395

Komentarz składa z 152 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31675

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 30912

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.