Obowiązek "zbadania rzeczy w czasie i w sposób przyjęty przy rzeczach tego rodzaju"; akty staranności (art. 563 k.c.)
Rękojmia przy sprzedaży między przedsiębiorcami (art. 563 - 564 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W przypadku sprzedaży wieloelementowego zbioru rzeczy oznaczonych co do gatunku, o niejednorodnym składzie i właściwościach poszczególnych rzeczy, stwierdzenie wad elementów zbioru nie pozwala automatycznie na przyjęcie wadliwości całego zbioru.
W obrocie między przedsiębiorcami zakres obowiązku zbadania rzeczy w chwili wydania będzie uzależniony od okoliczności konkretnej sprawy, wielkości dostawy, rodzaju rzeczy, ustalonych zwyczajów dotyczących badania np. reprezentatywnego, losowego itp. (por. wyrok SN z dnia 19 października 2005 r., V CK 260/05).
W przypadku sprzedaży wieloelementowego zbioru rzeczy oznaczonych co do gatunku, o niejednorodnym składzie i właściwościach poszczególnych rzeczy stwierdzenie wad elementów zbioru nie pozwala automatycznie na przyjęcie wadliwości całego zbioru. Zważywszy na ilość dostarczonego towaru i sposób jego opakowania, pozwany mógł stwierdzić jedynie wady elementów dostarczonego zbioru rzeczy, a nie całej dostawy. W trakcie wyładunku towaru skarżący mógł mieć tylko przypuszczenia co do istnienia wad w większym niż dostrzeżone zakresie, ale wymagały one weryfikacji na etapie segregacji towaru.
Z natury rzeczy notyfikacja wad ujawnionych w trakcie wyładunku również mogła dotyczyć jedynie dostrzeżonych wad elementów zbioru rzeczy oraz sygnalizacji odnośnie do istnienia wad w większym zakresie. Wobec dostarczania przedmiotu sprzedaży w transportach przed zrealizowaniem ostatniej dostawy nie był w stanie stwierdzić czy sprzedawca wywiąże się z zapewnień dotyczących dostarczenia w ramach transakcji 30% pasków skórzanych oraz określonej proporcji wzornictwa i asortymentu przedmiotu sprzedaży. Możliwość wykrycia wszystkich wad i dokonania ich notyfikacji powstała dopiero po zakończeniu segregacji towaru.
W konsekwencji dopiero zapoznanie się z całością nabywanego zbioru rzeczy i dokonanie kompleksowej oceny jego cech i właściwości pozwalało ocenić przydatność przedmiotu sprzedaży do umówionego użytku oraz zakres i wagę wad zbioru rzeczy, które uzasadniały skorzystanie z uprawnień z rękojmi.
Wyrok SN z dnia 24 stycznia 2019 r., II CSK 762/17
Standard: 66284 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z treścią art. 563 § 1 k.c. kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy, jeżeli nie zawiadomi sprzedawcy o wadzie w ciągu miesiąca od jej wykrycia. Powyższy przepis uzależnia więc realizację uprawnień kupującego z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej od dopełnienia przez niego aktu staranności w postaci zawiadomienia sprzedawcy o wadzie w terminie określonym w tym przepisie.
Wyrok SO w Tarnowie z dnia 14 marca 2017 r., I Ca 501/16
Standard: 10486 (pełna treść orzeczenia)