Zażalenie na odmowę wszczęcia i umorzenie śledztwa (art. 306 k.p.k.)
Postępowanie przygotowawcze (art. 297-336 k.p.k.) Zażalenia na postanowienia i zarządzenia w postępowaniu przygotowawczym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W razie uchylenia przez Sąd postanowienia o umorzeniu dochodzenia lub śledztwa w oparciu o zażalenie osoby, która w dalszym postępowaniu okazała się osobą nieuprawnioną, prokurator – prowadząc dalej uzupełniająco to postępowanie – może i powinien, jeżeli ustali, że skarżący jego uprzednie postanowienie nie ma przymiotów czyniących go stroną tego stadium procesu, zaprzestać uznawania go za stronę. Prokurator jest też władny ponownie umorzyć postępowanie przygotowawcze. Sąd może jedynie nakazać prokuratorowi dokonanie wskazanych czynności, nie może natomiast zobligować go do wniesienia aktu oskarżenia.
Wyrok SN z dnia 7 lutego 2019 r., III KK 584/17
Standard: 43494 (pełna treść orzeczenia)
Możliwość zaskarżenia postanowienia o umorzeniu postępowania przygotowawczego służy obecnie pokrzywdzonemu (art. 306 § 1a pkt 1 k.p.k.), jak i osobie zawiadamiającej m.in. o przestępstwie z art. 233 k.k. (art. 306 § 1a pkt 3 k.p.k.).
Kryterium bezpośredniości naruszenia (zagrożenia) danym przestępstwem indywidualnego dobra prawnego jest tym, które decyduje o rozróżnieniu podstaw legitymowania obu tych podmiotów do wniesienia zażalenia na umorzenie postępowania przygotowawczego (pokrzywdzonego zaś, do skorzystania ponadto w jurysdykcyjnym stadium procesu z uprawnień określonych m.in. w art. 53 k.p.k.).
W obecnym stanie prawnym brak jest argumentów przekonujących do zmiany stanowiska opowiadającego się za ścisłą - przeciwdziałającą uznaniowości - wykładnią pojęcia pokrzywdzonego, wskazującą na niezbędność wiązania naruszenia lub zagrożenia dobra prawnego konkretnej osoby z zespołem znamion będącego przedmiotem postępowania czynu i czynów współukaranych oraz akcentującą brak ogniw pośrednich pomiędzy tymi elementami (naruszenie lub narażenie dobra wprost a nie za pośrednictwem innych jeszcze dóbr prawnych).
Przeciwko interpretacji rozluźniającej te kryteria przemawia nowelizacja art. 306 k.p.k., przyznająca, w opisanym zakresie, uprawnienia procesowe przysługujące pokrzywdzonemu, również osobom pokrzywdzonym przestępstwem pośrednio.
Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 4 października 2018 r., IV Ka 484/18
Standard: 34481 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 40790
Standard: 42180
Standard: 25841