Przesłanki obowiązku zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa art. 304 § 2 k.p.k.
Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu (art 304 k.p.c.)
Powstanie obowiązku zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa uzależnione jest głównie od dwóch przesłanek. Pierwszej, w postaci istnienia okoliczności wskazujących na popełnienie przestępstwa ściganego z urzędu oraz drugiej, "dowiedzenia się" przez instytucje wymienione w art. 304 § 2 k.p.k. (mówiąc ściślej - jej funkcjonariuszy) o popełnieniu tego przestępstwa.
"Dowiedzenie się" powinno nastąpić w związku z prowadzoną przez nie działalnością, a ponadto osoby działające w ramach instytucji państwowej lub samorządowej muszą mieć świadomość, że rzeczywiście zostało popełnione przestępstwo. Osoba lub organ reprezentujący instytucję państwową lub samorządową nie mogą zatem każdej uzyskanej wiadomości uważać za "dowiedzenie się o popełnieniu przestępstwa" w rozumieniu art. 304 § 2 k.p.k.
Wobec powyższego brak tych przesłanek sprawia, że nie można przyjmować powstania obowiązku zawiadomienia o jego popełnieniu (patrz wyrok SN z dnia 13 stycznia 1962 r., III K 989/61).
Wyrok SN z dnia 12 lutego 2008 r., WA 1/08
Standard: 25800 (pełna treść orzeczenia)
Obowiązek zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa - w razie dowiedzenia się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu - ma być wykonany "niezwłocznie" z równoczesnym przedsięwzięciem niezbędnych czynności "do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa".
Uchwała SN z dnia 16 kwietnia 2003 r., SNO 13/03
Standard: 25806 (pełna treść orzeczenia)