Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie katastrofy w rozumieniu art 173 k.k.

Sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym (art. 173 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Za przestępną katastrofę w ruchu uznaje się zdarzenie w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zakłócające w sposób nagły i groźny ten ruch, w wyniku którego poniosło śmierć lub doznało obrażeń ciała kilka osób, albo powstała znaczna szkoda w mieniu (skutek bliższy), a jednocześnie zostało zagrożone życie lub zdrowie wielu osób albo mienie w wielkich rozmiarach (skutek dalszy).

Śmierć, obrażenia ciała lub szkoda w mieniu stanowią element konstytutywny katastrofy, decydują o tym, że zdarzeniu w ruchu można nadać walor katastrofy, natomiast zagrożenie wyżej wymienionych dóbr nadaje jej charakter katastrofy przestępnej określonej w art. 173 § 1 k.k.

Przestępna katastrofa ma więc dwustopniową konstrukcję. Pierwszym stopniem jest realny skutek w postaci naruszenia dobra, drugim zaś - skutek w postaci zagrożenia dobra prawnego.

Także z punktu widzenia językowego katastrofa oznacza "nagłe i na ogół nieoczekiwane wydarzenie o charakterze mechanicznym, chemicznym, geofizycznym lub meteorologicznym, w skutkach tragiczne i rozległe, powodujące duże straty, na ogół też ofiary śmiertelne" (Praktyczny słownik współczesnej polszczyzny, pod red. H. Zgółkowej, t. XVI, Poznań 1998 s. 41), "nieszczęśliwy wypadek, wydarzenie powodujące tragiczne skutki" (Mały słownik języka polskiego, pod red. H. Auderskiej, Z. Łempickiej, S. Skorupki, Warszawa 1968, s. 267) czy też "wydarzenie nagłe, tragiczne w skutkach, w którym ktoś ucierpiał lub poniósł śmierć, które spowodowało straty materialne" (Uniwersalny słownik języka polskiego, pod red. S. Dubisza, Warszawa 2003, t. 2, s. 277).

Wyrok SN z dnia 4 grudnia 2019 r., V KK 143/19

Standard: 47436 (pełna treść orzeczenia)

Pojęcie katastrofy komunikacyjnej objaśniał SN w uchwale Izby Karnej z 28 II 1975 r. w sprawach o przestępstwa drogowe (V KZP 2/74). Według tej uchwały katastrofą w ruchu drogowym jest: "zdarzenie zakłócające w sposób nagły i groźny ruch lądowy, sprowadzające konkretne, rozległe i dotkliwe skutki obejmujące większą liczbę ludzi lub mienie w znacznych rozmiarach". Powyższa definicja zachowuje aktualność.

Ryszard Stefański w artykule: "Wypadek w komunikacji jako przestępstwo w nowym kodeksie karnym", Prok. i Pr. 1988/10/47 wyraża pogląd, iż: " Katastrofą w komunikacji jest zdarzenie w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Ilościowe określenie dóbr zagrożonych wskazuje, że ma to być zdarzenie groźne, niosące za sobą tak duże zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu, że stanowi jednocześnie zagrożenie bezpieczeństwa powszechnego.

Wyrok SA w Lublinie z dnia 18 marca 2008 r., II AKa 56/08

Standard: 25667

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41406

Komentarz składa z 117 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40578

Komentarz składa z 172 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41405

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.