Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ważny interes prywatny uzasadniający wyłączenie jawności (art. 360 § 1 pkt 4 k.p.k.)

Wyłączenie jawności rozprawy z urzędu i na wniosek (art 360 k.p.k.)

Ważny interes prywatny, który uzasadniałby wyłączenie jawności dotyczy sytuacji odnoszących się do sfery prywatnej uczestnika procesu, w tym oskarżonego, których publiczne ujawnienie mogłoby realnie, a dodatkowo zbędnie wyrządzić krzywdę temu uczestnikowi albo innym osobom, pod warunkiem, że nie dotyczy to okoliczności objętych opisem czynu lub wskazujących na motywację oskarżonego/oskarżonej.

Istotne jest zawsze rozważenie, czy publiczne ich ujawnienie nie jest niezbędne do zapewnienia opinii publicznej rzetelnej informacji o danej sprawie, dla zrozumienia przesłanek, na jakich oparto wydane orzeczenie

Nie każdy więc interes prywatny przemawia za koniecznością wyłączenia jawności rozprawy w całości lub w części, ale tylko ważny. W każdej sprawie należy indywidualnie oceniać, czy zachodzi wyjątek ustawowy nakazujący odstąpić od zasadny jawności.

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 8 kwietnia 2015 r., II AKa 79/15

Standard: 25649 (pełna treść orzeczenia)

sąd wyłącza jawność rozprawy jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy naruszałoby ważny interes prywatny. Może to nastąpić wówczas, gdyby ujawnione zostały okoliczności mogące szkodzić interesom, w szerokim tego słowa znaczeniu, określonych osób (strony, uczestnika postępowania, ale także każdej innej osoby), a których upublicznienie nie jest konieczne do zrealizowania celów tego postępowania karnego (art. 2 § 1), np. dotyczące intymnych kontaktów.

Przyjmuje się, że chodzi o takie sprawy, w których roztrząsane będą szczegóły życia intymnego lub ze sfery prywatności. Sfera życia intymnego obejmuje zaś fakty dotyczące jednostki i jej przeżyć, które nie są przez nią ujawniane nawet osobom najbliższym, a których ujawnienie wywołuje uczucie wstydu i zakłopotania. Trudno byłoby zaliczyć do takich fakty związane z przestępstwem, które jest przedmiotem osądu.

Wyrok SA w Białymstoku z dnia 19 marca 2015 r., II AKa 29/15

Standard: 40710 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.