Termin do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku (art. 422 § 1 k.p.k.)
Wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku (art. 422 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Otwarcie terminu do zaskarżenia, w związku ze złożeniem wniosku o doręczenie orzeczenia przez stronę, obrońcę lub pełnomocnika, pozwala na wniesienie środka zaskarżenia także ustanowionemu dodatkowego lub innemu przedstawicielowi procesowemu w tym biegnącym już terminie.
Jeżeli po doręczeniu przedstawicielowi procesowemu strony wyroku z uzasadnieniem został ustanowiony inny przedstawiciel zamiast lub obok dotychczasowego, to może on wnieść apelację w terminie biegnącym dla tego, który złożył wniosek. Natomiast gdy wniosek złożyła oddzielnie strona oraz jej przedstawiciel procesowy i każdy z nich otrzymał w innym czasie wyrok z uzasadnieniem, to termin do wniesienia apelacji dla każdego z tych podmiotów należy liczyć od daty późniejszego z dokonanych doręczeń, a nie dla każdego z nich oddzielnie (por. uchwałę SN z dnia 28 kwietnia 1980 r., VI KZP 8/80; a w nowszym orzecznictwie postanowienie SN z dnia 26 lutego 2015 r., III KZ 8/2015).
Postanowienie SN z dnia 22 października 2024 r., III KZ 44/24
Standard: 83396 (pełna treść orzeczenia)
Skoro dyspozycja przepisu art. 422 § 1 k.p.k. stanowi o tym, że wniosek o uzasadnienie strona może złożyć „w terminie zawitym 7 dni od daty ogłoszenia wyroku”, to oznacza, że może to uczynić tylko w tym okresie, to jest bezspornie biegnącym „od daty ogłoszenia wyroku”. Stąd też i nie powinien budzić wątpliwości wymóg by czynność tą dokonano już po „ogłoszeniu wyroku”, bo wtedy w ogóle rozpoczyna swój bieg tenże przewidziany przez ustawę termin do dokonania tej czynności, a dopełnienie tego warunku uczyni ją dopiero (formalnie) procesowo skuteczną.
Postanowienie SN z dnia 19 lutego 2013 r., II KZ 5/13
Standard: 41283 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 34028