Skład sądu na rozprawie
Skład sądu na rozprawie (art. 28 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Regulacja zawarta w art. 28 § 1 k.p.k., według której na rozprawie głównej sąd orzeka w składzie jednego sędziego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, ma charakter procesowy, przy czym stanowi zarazem pochodną odpowiednich rozwiązań ustrojowych. Pod względem procesowym zasada wyrażona w tym przepisie wskazuje jaki, w sensie liczbowym, powinien być skład sądu orzekającego na rozprawie w sądzie I instancji. Ustrojowy charakter przepisu wynika natomiast ze wskazania, że w skład sądu wchodzi sędzia, co z kolei obliguje do uwzględnienia treści regulacji dotyczących ustroju sądownictwa, a więc zarówno przepisów rangi konstytucyjnej, jak i ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. 2020, poz. 365) – dalej także u.s.p. Zwrot „jeżeli ustawa nie stanowi inaczej”, zawarty w art. 28 § 1 k.p.k., należy także odnosić do ustawowego dopuszczenia, że skład ten może tworzyć inny podmiot aniżeli sędzia. Umocowanie do orzekania w składzie sądu karnego ma mieć rangę ustawową.
Posługiwanie się przez ustawodawcę w art. 28 § 1 k.p.k. terminem sędzia jest pochodną rozwiązania ustrojowego, zawartego w art. 2 § 1 u.s.p., zgodnie z którym zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości wykonują sędziowie, przy czym zgodnie z treścią art. 175 ust. 1 Konstytucji RP wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują m.in. sądy powszechne. Systemowe umocowanie asesora sądowego do wykonywania zadań z zakresu wymiaru sprawiedliwości ma natomiast swoją podstawę w art. 2 § 1a u.s.p., według którego w sądach rejonowych zadania z zakresu wymiaru sprawiedliwości wykonują także asesorzy sądowi, z wyłączeniem określonych w tym przepisie kategorii spraw
Postanowienie SN z dnia 2 grudnia 2020 r., III KK 364/20
Standard: 76558 (pełna treść orzeczenia)
Sąd pierwszej instancji orzeka na rozprawie w przedmiocie wydania wyroku łącznego w składzie jednego sędziego (art. 28 § 1 k.p.k.) lub, gdy sprawa jest szczególnie zawiła, w składzie trzech sędziów (art. 28 § 3 k.p.k.).
Postanowienie SN z dnia 30 października 2014 r., I KZP 22/14
Standard: 41672 (pełna treść orzeczenia)