Udział uprawnionych w posiedzeniach wymienionych w art. 339 § 5 k.p.k.
Merytoryczna kontrola aktu oskarżenia (art. 339 k.p.k.)
Zawarte w art. 339 § 5 k.p.k. sformułowanie „strony, obrońcy i pełnomocnicy mogą wziąć udział w posiedzeniach wymienionych w § 1 oraz w § 3 pkt 1, 2 i 6” oznacza, że wymienieni uczestnicy postępowania mają prawo do udziału w tych posiedzeniach z uwagi na to, że „ustawa tak stanowi” (art. 96 § 1 k.p.k.).
Jedynie poprawna jest taka interpretacja art. 339 § 5 k.p.k., która prowadzi do wniosku, iż przepis ten daje określonym podmiotom bezwzględne prawo do udziału w posiedzeniu.
Zawarte w art. 339 § 5 k.p.k. sformułowanie „mogą wziąć udział” trzeba traktować jako tożsame ze zwrotem „mają prawo wziąć udział”.
Prokonstytucyjna wykładnia art. 339 § 5 k.p.k. musi prowadzić do wniosku, iż jest to przepis dający określonym podmiotom bezwzględne prawo do udziału w posiedzeniu. W każdym bowiem wypadku przedmiotem rozstrzygania jest zagadnienie o szczególnej wadze z punktu widzenia praw jednostki (niewątpliwie odnosi się to również do zabezpieczenia majątkowego), zatem jest konieczne należyte zagwarantowanie zainteresowanym podmiotom możliwości bezpośredniego przedstawienia sądowi swoich racji.
Postanowienie SN z dnia 30 września 2014 r., I KZP 17/14
Standard: 41653 (pełna treść orzeczenia)