Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Adresat wezwania do usunięcia braku; pojęcie "osoby, od której pismo pochodzi" (art. 120 § 1 k.p.k.)

Braki formalne pisma procesowego (art. 120 k.p.k.)

Wykładnia art. 120 § 1 k.p.k., przyjęta w orzecznictwie i w doktrynie, co do zamieszczonego w tym przepisie pojęcia "osoby, od której pismo pochodzi" wskazuje to, że jej desygnatem jest sama strona, jako podmiot legitymowany prawem procesowym do wystąpienia ze skargą lub innym pismem, a nie obrońca lub pełnomocnik. Tę zatem osobę (stronę) należy wezwać do usunięcia braku formalnego pod rygorem uznania pisma za bezskuteczne, a przedstawiciela procesowego (obrońcę lub pełnomocnika) - powiadomić o wezwaniu. Pod tym tylko warunkiem wezwanie do usunięcia braku formalnego uzyskuje skuteczność procesową (postanowienie SN z dnia 23 maja 2005 r., V KZ 14/05,

Inaczej jest tylko w wypadku, gdy brak formalny dotyczy należytego upoważnienia przedstawiciela procesowego do działania w procesie (brak pełnomocnictwa lub wymaganych w nim podpisów). Wtedy adresatem wezwania do usunięcia braku jest tenże reprezentant strony [M. Kurowski (w:) Kodeks postępowania karnego, D. Świecki (red.), 1.1, Warszawa, s. 469-470].

Wobec skierowania wezwania do usunięcia braku formalnego do pełnomocnika, a nie do oskarżycieli subsydiarnych, nie upłynął termin ustawowy, po którym należało uznać pismo procesowe za bezskuteczne.

Postanowienie SN z dnia 24 sierpnia 2016 r., V KK 67/16

Standard: 25537 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 120 § 1 k.p.k., jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać biegu z tego względu, że jest dotknięte brakiem polegającym na niezłożeniu należytych opłat, wzywa się osobę, od której pismo pochodzi, do usunięcia tego braku w terminie 7 dni. Adresatem wezwania powinna być osoba, która jest autorem pisma, a więc osoba, która sporządziła i podpisała pismo procesowe.

W orzecznictwie i piśmiennictwie dominuje jednak stanowisko, zgodnie z którym w sytuacji, gdy pismo wniesione zostało przez obrońcę lub pełnomocnika, a brak polega na niezłożeniu należytych opłat, wezwaniu na podstawie art. 120 § 1 k.p.k. podlega strona (uczestnik postępowania, w którego imieniu pismo wniesiono), ponieważ od niej to pismo procesowe pochodzi. O takim wezwaniu należy tylko dodatkowo, zgodnie z art. 140 k.p.k., powiadomić obrońcę lub pełnomocnika, który wniósł pismo (por. postanowienia SN: z dnia 23 maja 2005 r., V KZ 14/05; z dnia 30 sierpnia 2007 r., IV KZ 69/07)

Postanowienie SN z dnia 24 kwietnia 2013 r., II KK 266/12

Standard: 17102 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 73 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41897

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.