Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nabycie uprawnień oskarżyciela posiłkowego przez pokrzywdzonego przed sądem

Pokrzywdzony jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego (art. 53 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Status strony, zgodnie z treścią art. 299 k.p.k., pokrzywdzony ma tylko w czasie trwania postępowania przygotowawczego. Ergo wpłynięcie aktu oskarżenia do Sądu powoduje, że pokrzywdzony traci status strony sensu stricte i może działać tylko w takim zakresie, na który pozwalają przepisy proceduralne np. art. 341 § 1 k.p.k. art. 343 § 2, 5 k.p.k., art. 343a § 1 k.p.k. Dalsze jego uczestnictwo w procesie i korzystanie z pełni praw strony uzależnione jest od jego własnej inicjatywy i podjęcia czynności do uzyskania statusu oskarżyciela posiłkowego mogącego działać obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego (art. 53 k.p.k.).

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 19 lipca 2017 r., II AKa 171/17

Standard: 25761 (pełna treść orzeczenia)

Przejściu z postępowania przygotowawczego w postępowanie jurysdykcyjne nie towarzyszy "automatyczne" przejście uprawnień pokrzywdzonego do działania w charakterze strony. Tak więc pokrzywdzony, chcąc zachować status strony, który posiadał w postępowaniu przygotowawczym - z tej racji, iż był właśnie w tym postępowaniu pokrzywdzonym - powinien po przesłaniu akt sprawy do sądu złożyć oświadczenie, że będzie działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego i dopiero z momentem złożenia takiego oświadczenia nabywa on prawa i obowiązki strony postępowania.

O tym, że pokrzywdzony nie jest stroną w postępowaniu przed sądem, świadczy również to, że nie ma on prawa aktywnie uczestniczyć w posiedzeniach, nie doręcza się mu odpisów orzeczeń oraz nie poucza się go o uprawnieniach do wniesienia zażaleń.

W tym kontekście wskazać należy, że w sposób szczególny została unormowana sytuacja pokrzywdzonego w art. 444 k.p.k., który to przepis daje temu podmiotowi prawo zaskarżenia apelacją wyroku warunkowo umarzającego proces przed rozprawą. Pokrzywdzonemu, na podstawie art. 323 § 2 k.p.k. - przez odesłanie zawarte w art. 340 k.p.k. - służy również zażalenie na postanowienia zapadłe co do dowodów rzeczowych.

Postanowienie SN z dnia 26 kwietnia 2007 r., I KZP 3/07

Standard: 25466 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 249 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25447

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25448

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.