Określenie sposobu korzystania z utworu (art. 49 Pr.Aut.)
Przejście autorskich praw majątkowych (art. 41 – 68 Pr.Aut.)
Nie jest wystarczające - w braku wskazania w umowie pól eksploatacji - odwołanie się przez sąd, do treści art. 49 ustawy i poprzestanie na uznaniu, że mimo niewymienienia pól eksploatacji w umowie przepis ten stanowi podstawę do uznania skuteczności umowy. Nie taki jest bowiem cel tego przepisu, ponieważ wskazówka interpretacyjna odnosząca się do ustalania sposobu korzystania z utworu nie może być traktowana jako norma służąca określaniu zakresu pól eksploatacji w razie ich niewskazania w treści umowy zgodnie z art. 41 u.p.a.p.p.
Wyrok SN z dnia 14 października 2021 r., IV CSKP 44/21
Standard: 68349 (pełna treść orzeczenia)
Art. 49 ust. 1 pr. aut. znajduje zastosowanie, jeżeli w umowie nie określono sposobu korzystania z utworu, dopiero po spełnieniu się tej przesłanki sposób korzystania z utworu powinien być – jak stanowi ten przepis – zgodny z charakterem i przeznaczeniem utworu oraz przyjętymi zwyczajami.
W literaturze przyjmuje się, że art. 49 pr. aut. jest przepisem – choć można też spotkać odmienny pogląd – regulującym wykładnię umowy prawnoautorskiej, uzupełniającym ogólne dyrektywy wykładni oświadczeń woli stron wynikające z art. 65 k.c. Wyrażono też pogląd, że przepis ten zezwala stronom na dokonanie odmiennej regulacji umownej, tzn. na korzystanie niezgodnie z charakterem utworu, jego przeznaczeniem czy przyjętymi zwyczajami. Argumentu wspierającego ten pogląd dostarcza zasada swobody kontraktowania.
Wyrok SN z dnia 13 lipca 2017 r., I CSK 708/16
Standard: 25426 (pełna treść orzeczenia)