Wymóg jednoczesnego dopełnienia czynności, która miała być w terminie wykonana (art. 126 k.p.k.)
Warunki formalne wniosku i przesłanki przywrócenia terminu w postępowaniu karnym
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Wniosek o przywrócenie terminu zawitego bez dopełnienia jednocześnie czynności, która miała być w tym terminie wykonana, jest dotknięty brakiem formalnym, zatem w takim wypadku ma zastosowanie przepis art. 120 § 1 k.p.k.
Wprawdzie skazany złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia kasacji, jednak nie dołączył do niego tej skargi, chociażby samodzielnie sporządzonej. W konsekwencji sam ten fakt powodował, że uwzględnienie wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia kasacji nie było możliwe, gdyż oznaczałoby przedłużenie określonego w ustawie terminu zawitego
Postanowienie SN z dnia 21 września 2023 r., V KZ 28/23
Standard: 76716 (pełna treść orzeczenia)
W sytuacji, gdy skazany złożył wniosek o sporządzenie na piśmie uzasadnienia wyroku sądu II instancji wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia, chybionym było wydawanie zarządzenia o odmowie przyjęcia wniosku jako spóźnionego, skoro faktu tego nie kwestionował skazany. Taki wniosek skazany musiał złożyć tylko z uwagi na wymóg wskazany w art. 126 § 1 k.p.k. W takim układzie procesowym w pierwszej kolejności powinien zostać rozpoznany wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie na piśmie uzasadnienia wyroku, a dopiero ewentualnie, po uprawomocnienia się postanowienia o odmowie przywrócenia terminu, można było wydać zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o sporządzenie na piśmie uzasadnienia wyroku.
Postanowienie SN z dnia 13 października 2021 r., I KZ 42/21
Standard: 76767 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 25408
Standard: 25409
Standard: 42927