Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Prawomocność materialna w postępowaniu karnym

Prawomocność orzeczeń w postępowaniu karnym; Ne bis in idem (art. 439 § 1 pkt 8 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przeszkoda związana z zakazem ne bis in idem powstaje w razie kumulatywnego spełnienia trzech warunków:

1) jeżeli zostanie wydane orzeczenie (o którym mowa w art. 114 § 3 pkt 3 k.k.) rozstrzygające kwestię odpowiedzialności co do meritum,

2) orzeczenie to ostatecznie kończy postępowanie,

3) w razie stwierdzenia popełnienia przestępstwa doszło do wymierzenia i wykonania sankcji karnej lub też nie może ona zostać wykonana z przyczyn prawnych istniejących w państwie skazania).

Postanowienie SN z dnia 8 listopada 2017 r., III KK 119/17

Standard: 27515 (pełna treść orzeczenia)

Powaga rzeczy osądzonej wiąże się z tzw. prawomocnością materialną, wywołującą funkcjonowanie zakazu ne bis in idem, czyli - według przeważającego stanowiska doktryny - zakazu zarówno wszczynania kolejnego postępowania o ten sam czyn tej samej osoby, jak i kontynuowania tego samego postępowania mimo jego prawomocnego zakończenia, chyba że wyraźny przepis ustawy na to zezwala, np. odnośnie do postępowania kasacyjnego

Nie każde jednak orzeczenie formalnie prawomocne, a więc niepodlegające już dalszemu zaskarżaniu i kontroli w drodze zwykłych środków odwoławczych, cechuje też prawomocność materialna ze skutkiem ne bis in idem. Jedynie orzeczenia merytoryczne (materialne), czyli rozstrzygające o przedmiocie procesu, a więc w kwestii odpowiedzialności karnej oskarżonego, co dotyczy wyroków skazujących, uniewinniających i warunkowo umarzających postępowanie, nabywając cechę prawomocności formalnej, stają się zawsze także materialnie prawomocne i stwarzają pojawianie się zakazu ne bis in idem.

Przy orzeczeniach formalnych, rozstrzygających tylko o dopuszczalności procesu, a więc umarzających postępowanie, sytuacja wygląda inaczej.

Postanowienie SN z dnia 28 października 2009 r., I KZP 21/09

Standard: 26122 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25390

Komentarz składa z 121 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39962

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.