Dziedziczność uprawnienia do sądowej waloryzacji świadczenia spadkodawcy (art. 358[3] § 3 k.c. i 922 k.c.)

Sądowa waloryzacja świadczenia pieniężnego (art 358[1] § 3 i 4 k.c.) Dziedziczność uprawnienia do sądowej waloryzacji świadczenia spadkodawcy

Uprawnienie do dokonania waloryzacji sądowej należnego świadczenia pieniężnego zgłoszone przez spadkodawcę może wejść do spadku, gdy będzie dotyczyło zobowiązania, które nie wygasa ex lege z chwilą jego śmierci jako uprawnionego, a zatem takiego zobowiązania, które może trwać między spadkobiercami i jego drugą stroną. Tylko bowiem w odniesieniu do wciąż istniejącego mimo śmierci spadkodawcy zobowiązania możliwa jest zmiana jego treści i na nowo ustalenie wysokości wynikającego z niego świadczenia, albo też określenie innego niż obowiązujący strony sposobu spełnienia tego świadczenia.

W ramach oceny charakteru uprawnienia przewidzianego w art. 358[3] § 3 k.c. w kontekście art. 922 § 1 i 2 k.c. należy jednak uwzględniać także okoliczności, którymi musi kierować się sąd przy orzekaniu o zasadności żądania opartego na tej podstawie.

Dokonując waloryzacji świadczenia pieniężnego sąd bierze bowiem pod uwagę nie tylko okoliczności zewnętrzne (realną zmianę wartości świadczenia należnego), ale także ściśle zależne od zmarłego i jego sytuacji osobistej oraz interes drugiej strony stosunku prawnego oraz zasady współżycia społecznego. Te przesłanki waloryzacji należy zawsze odnosić do osoby wierzyciela w stosunku zobowiązaniowym, na rzecz którego istnieje możliwe do zrealizowania uprawnienie, a dla określenia właściwej wysokości świadczenia podlegającego waloryzacji należy brać pod uwagę okoliczności z chwili, gdy dane świadczenie było wymagalne i należało się wierzycielowi, z pominięciem okoliczności późniejszych.

Uchwała SN z dnia 19 października 2018 r., III CZP 29/18

Standard: 25221 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.