Pisma przygotowawcze
Pisma przygotowawcze (art. 127 k.p.c.)
Zgodnie z art. 127 § 1 k.p.c. w brzmieniu obowiązującym od 7 listopada 2019r. w piśmie procesowym mającym na celu przygotowanie sprawy do rozstrzygnięcia (pismo przygotowawcze) strona powinna zwięźle podać stan sprawy, wyszczególnić, które fakty przyznaje, a którym zaprzecza, oraz wypowiedzieć się co do twierdzeń i dowodów zgłoszonych przez stronę przeciwną. Nadto nastąpiła modyfikacja w zakresie art. 210 § 2 k.p.c. – najistotniejszą zmianą jest to, że obecnie ustawodawca wprost wskazuje, iż w ramach ciążącego na stronie obowiązku złożenia oświadczenia co do twierdzeń strony przeciwnej dotyczących faktów strona jest „obowiązana wyszczególnić fakty, którym zaprzecza”.
Sankcją za uchybienie wskazanemu ciężarowi procesowemu mogło (i nadal może być) przede wszystkim uznanie przez sąd zgodnie z art. 230 twierdzeń o faktach, co do których strona przeciwna się nie wypowiedziała, za przyznane.
Wyrok SR w Kaliszu z dnia 11 marca 2020 r., I C 2804/18
Standard: 66303 (pełna treść orzeczenia)
Pisma przygotowawcze mają na celu przygotowanie rozprawy, w których strona ma podać zwięźle stan sprawy, wypowiedzieć się co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych, wskazać dowody, które mają być przedstawione na rozprawie lub je załączyć.
W pismach przygotowawczych strony mogą ponadto wskazywać podstawy prawne swoich żądań lub wniosków (art. 127 k.p.c.). Bezpośrednie doręczenia tego rodzaju pism przygotowawczych nie rodzą większego ryzyka z punktu widzenia przebiegu postępowania, jak również konieczności zapewnienia stronom gwarancji procesowych.
Pisma takie nie służą do wywoływania określonych skutków procesowych, ani tym bardziej materialnoprawnych.
Uchwała SN (7) z dnia 11 grudnia 2018 r., III CZP 31/18
Standard: 25217 (pełna treść orzeczenia)