Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Dopuszczenie do pracy pracownika bez aktualnych badań kontrolnych jako przyczyna wypadku przy pracy

Obowiązek badań lekarskich pracownika (art. 229 k.p.) Przyczyny wypadku przy pracy w orzeczniczej praktyce Obowiązek pracodawcy zatrudniania pracownika (art. 22 § 1 k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W przypadkach naruszenia zakazu z art. 229 § 4 k.p., czyli dopuszczenia pracownika do pracy bez przeprowadzenia badań kontrolnych lub po upływie terminu zobowiązującego do przeprowadzenia takich badań, czyli bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, okoliczność ta może być uznana za przyczynę (lub współprzyczynę) wypadku.

W orzecznictwie przyjmuje się, że dopuszczenie do pracy pracownika bez przeprowadzenia badań kontrolnych albo po upływie terminu obowiązującego do przeprowadzenia takich badań może stanowić przyczynę zewnętrzną uzasadniającą uznanie zdarzenia za wypadek przy pracy (por. np. wyrok SN z 2 grudnia 2003 r., II UK 175/03).

Sąd Najwyższy w składzie rozpoznającym obecną skargę kasacyjną przychyla się do poglądu, że wyjątkowo i tylko w przypadku, gdy ze względu na oczywiście błędnie wydane zaświadczenie o zdolności do pracy, której pracownik w żadnym razie nie powinien wykonywać w konkretnym stanie swojego zdrowia, doszło do nagłego i gwałtownego zdarzenia wypadkowego przy wykonywaniu oczywiście przeciwwskazanego zatrudnienia, dopuszczalne jest uznanie, że przyczyna zewnętrzna zdarzenia o cechach wypadku przy pracy tkwiła zarówno w oczywiście błędnym orzeczeniu lekarskim i równocześnie wynikała z zakazanego dopuszczenia do pracy bezwzględnie przeciwwskazanej, niezależnie od potencjalnie wadliwej oceny stanu zdolności do wykonywania obiektywnie zakazanego (przeciwwskazanego) zatrudnienia.

Wydanie błędnego lub niepełnego zaświadczenia o zdolności do wykonywania określonej pracy, bez uprzedniego dokonania wyczerpującej oceny potencjalnej szkodliwości jej wykonywania lub niekorzystnych warunków szkodliwego oddziaływania środowiska pracy na organizm pracownika, nie stanowi przyczyny zewnętrznej każdego nagłego i gwałtownego pogorszenia się samoistnych schorzeń wewnętrznych trapiących organizm pracownika ani nie uzasadnia ustalenia wypadku przy pracy, jeżeli nie zostanie wykazany związek przyczynowo-skutkowy spornego zdarzenia z potencjalnie szkodliwymi warunkami wykonywania pracy. Inaczej rzecz ujmując, brak podstaw prawnych i zasadności zarzucania pracodawcy zaniedbań w kierowaniu pracownika na wymagane badania lekarskie nie wyklucza uznania zdarzenia za wypadek przy pracy tylko wtedy, gdy warunki zatrudnienia przyspieszyły samoistny proces chorobowy (por. wyrok SN z 23 września 2014 r., II UK 558/13).

Wyrok SN z dnia 16 stycznia 2019 r., I PK 215/17

Standard: 31092 (pełna treść orzeczenia)

Za zewnętrzną przyczynę wypadku może być uznane dopuszczenie do pracy wówczas, gdy aktualnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności pracownika do pracy na określonym stanowisku nie było albo zawierało ono oczywiście błędną ocenę zdolności do wykonywania pracy i gdy błąd ten mógł być łatwo dostrzeżony przez pracodawcę. Przyczyną wypadku (samodzielną lub współistniejącą z wewnętrznym schorzeniem) może być w takich okolicznościach zadziałanie jakiegokolwiek związanego z pracą czynnika zewnętrznego na organizm pracownika dopuszczonego do pracy dla niego przeciwwskazanej (por. postanowienie z dnia 22 marca 2012 r., I UK 402/11).

Wyrok SN z dnia 21 czerwca 2016 r., I UK 236/15

Standard: 59034 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 232 słów. Wykup dostęp.

Standard: 59029

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62782

Komentarz składa z 158 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25139

Komentarz składa z 111 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25149

Komentarz składa z 230 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20533

Komentarz składa z 160 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20537

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25147

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20534

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.