Związek zdarzenia z pracą; związek przyczynowy

Wypadek przy pracy w rozumieniu ustawy wypadkowej; przesłanki nabycia świadczeń

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W sytuacji potwierdzenia związku czasowego i miejscowego zdarzenia z pracą nie ma potrzeby poszukiwania jeszcze związku funkcjonalnego zdarzenia z pracą. Jest tak dlatego, że wystąpienie zdarzenia (spowodowanego przyczyną zewnętrzną) w miejscu i czasie wykonywania obowiązków pracowniczych jest wystarczające do stwierdzenia wypadku przy pracy, niezależnie od tego, że przyczyna (zewnętrzna) pochodziła spoza środowiska pracy i nie była zawiniona przez pracodawcę.

Dla ustalenia związku zdarzenia z pracą wystarcza stwierdzenie, że pozostawało ono z pracą w związku czasowym, miejscowym lub funkcjonalnym. Czasowy i miejscowy związek zdarzenia z pracą oznacza, że pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu, bądź poniósł śmierć w czasie i w miejscu, w którym pozostawał w sferze interesów pracodawcy. Jeżeli natomiast przyczyna zewnętrzna zadziałała poza czasem i miejscem wykonywania normalnych czynności pracowniczych, wówczas niezbędne jest stwierdzenie funkcjonalnego związku z pracą, tzn. takiego, w ramach którego praca musi być nie tylko jednym z czynników prowadzących do zdarzenia, ale musi ona także wywrzeć wpływ na zaistniały skutek.

Zatem związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym, bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę, przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z faktem wykonywania przez pracownika określonych czynności

Wyrok SN z dnia 28 czerwca 2023 r., I PSKP 28/22

Standard: 72857 (pełna treść orzeczenia)

Czasowy i miejscowy związek wypadku z pracą sprowadza się do czasowego (zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym) bądź miejscowego (zdarzenie nastąpiło w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę powierzoną pracownikowi) powiązania przyczyny zewnętrznej doznanego uszczerbku na zdrowiu z wykonywaniem przez pracownika określonych czynności. Innymi słowy, czasowy i miejscowy związek wypadku z pracą oznacza, że pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu w miejscu i czasie, kiedy pozostawał w sferze interesów pracodawcy (por. wyrok SN z 27 maja 2014 r., I PK 275/13).

Związek miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym (nie tylko w czasie efektywnego świadczenia pracy, lecz także w czasie pozostawania w dyspozycji pracodawcy – art. 128 § 1 k.p.), bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę (na terenie zakładu pracy, a nie tylko w miejscu wykonywania czynności przez danego pracownika - art. 207 k.p.), przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z wykonywaniem przez pracownika określonych czynności mających związek z pracą.

W judykaturze łączy się przyczyny doznanego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci pracownika z wykonywaniem czynności zmierzających do realizacji zadań pracodawcy, do których pracownik zobowiązał się w umowie o pracę lub będących przedmiotem polecenia przełożonych, przy czym przez „zwykłe czynności” w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy wypadkowej rozumie się zarówno czynności wchodzące do samego procesu pracy, jak i związane z przygotowaniem i zakończeniem pracy oraz czynności niemające bezpośredniego związku z wykonywaniem pracy, ale które są prawnie i życiowo uzasadnione istotą stosunku pracy.

Związek zdarzenia z pracą ulega zerwaniu także wówczas, gdy pracownik w przeznaczonym na pracę czasie i miejscu wykonuje czynności bezpośrednio lub pośrednio niezwiązane z realizacją jego obowiązków pracowniczych i czyni to dla celów prywatnych, a w każdym razie innych niż związane ze stosunkiem pracy (por. uz. uchwały SN z 7 lutego 2013 r., III UZP 6/12). Tym bardziej brak jest takiego związku, gdy do zdarzenia doszło poza czasem i miejscem wykonywania pracy. 

Wyrok SN z dnia 11 maja 2022 r., II USKP 180/21

Standard: 62777 (pełna treść orzeczenia)

Zatem miejscowy i czasowy wypadku z pracą sprowadza się do ustalenia, że zdarzenie wystąpiło w czasie pracy w znaczeniu prawnym (nie tylko w czasie efektywnego świadczenia pracy, ale również w czasie pozostawania w dyspozycji pracodawcy -art. 128 § 1 k.p.), bądź w miejscu zakreślonym strefą zagrożenia stwarzanego przez pracę (na terenie zakładu pracy, a nie tylko w miejscu wykonywania czynności przez danego pracownika - art. 207 k.p.), przez powiązanie doznania uszczerbku na zdrowiu z faktem wykonywania przez pracownika określonych czynności.

Związek zdarzenia z pracą ulega zerwaniu wówczas, gdy pracownik w przeznaczonym na pracę czasie i miejscu wykonuje czynności tak bezpośrednio jak i pośrednio niezwiązane z realizacją jego obowiązków pracowniczych i czyni to dla celów prywatnych (por. uz. uchwały z dnia 7 lutego 2013 r., III UZP 6/12).

Wyrok SN z dnia 27 maja 2014 r., I PK 275/13

Standard: 62786 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 330 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62791 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 480 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25109 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 106 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25380 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 292 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62783 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 177 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62781 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 123 słów. Wykup dostęp.

Standard: 20160 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 720 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25111

Komentarz składa z 335 słów. Wykup dostęp.

Standard: 61472 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 98 słów. Wykup dostęp.

Standard: 36167 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 117 słów. Wykup dostęp.

Standard: 77330 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 86 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25119 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32344 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 215 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34933 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 317 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25118 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 96 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33305 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 376 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62780 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 168 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32183 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 280 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31752 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 198 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31633 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 162 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31668 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 433 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31577 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 240 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31451 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 255 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29133 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.