Wynagrodzenie zarządcy rzeczy wspólnej i zwrot wydatów na rzecz (art. 205 k.c. w zw. z art. 615 i art. 939 k.p.c.)
Zarząd rzeczą wspólną (art. 199 - 205 k.c.) Zarząd związany ze współwłasnością i użytkowaniem (art. 611 k.p.c. – art. 616 k.p.c.) Roszczenia zarządcy o wynagrodzenie i zwrot wydatków (art. 939 k.p.c.)
Zadaniem zarządcy wyznaczonego przez sąd na podstawie art. 203 KC jest przede wszystkim prowadzenie racjonalnej gospodarki nieruchomością. Sprawowanie tego zarządu nie ma ściśle określonych ram czasowych i - w przeciwieństwie do zarządu w toku egzekucji z nieruchomości - nie zmierza do pozbawienia współwłaściciela lub użytkownika wieczystego jego prawa. W istocie zarządca wyznaczony przez sąd na podstawie art. 203 KC zastępuje współwłaścicieli w wykonywaniu prawa i obowiązku współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.
Obydwa porównywane rodzaje zarządu łączy wspólny cel, jakim jest wykonywanie czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki w interesie uczestników postępowania. Różnice między nimi nie są natomiast na tyle znaczące, by uzasadniały wyłączenie stosowania art. 939 § 4 KPC do roszczenia zarządcy wyznaczonego przez sąd o zwrot wydatków poniesionych na wspólną nieruchomość, a przez to uzasadniały dochodzenie tego roszczenia w drodze odrębnego powództwa. Sprzeciwiają się temu przede wszystkim dyrektywy wykładni funkcjonalnej, rozstrzyganie bowiem o roszczeniu zarządcy o zwrot poniesionych wydatków nie powinno być oderwane od nadzoru sądu nad sprawowaniem zarządu, w ramach którego zarządca składa sądowi w wyznaczonych terminach sprawozdania ze swych czynności.
Rozstrzygnięcie o żądaniu zwrotu wydatków wymaga zbadania niezbędności poniesionego wydatku oraz jego związku z czynnościami zarządu, co z kolei łączy się z całościową oceną prawidłowości sprawowania zarządu. W ramach tej oceny również nie można abstrahować od badania, czy poczynione przez zarządcę wydatki były uzasadnione. Za celowe trzeba więc uznać rozstrzyganie o zwrocie wydatków zarządcy w ramach jednego postępowania nieprocesowego.
Jedynie w ramach nadzoru nad sprawowaniem zarządu związanego ze współwłasnością sąd może całościowo ocenić przesłanki rozstrzygnięcia o zwrocie poniesionych wydatków. Wydane w tym postępowaniu postanowienie powinno stanowić tytuł egzekucyjny i podlegać wykonaniu bez potrzeby ponownego występowania na drogę sądową.
Uchwała SN z dnia 10 października 2014 r., III CZP 71/14
Standard: 17187 (pełna treść orzeczenia)
Od postanowienia sądu pierwszej instancji w przedmiocie przyznania wynagrodzenia zarządcy (art. 939 § 1 w związku z art. 615 k.p.c.) przysługuje apelacja.
Zarządcy, którym jest współwłaściciel lub osoba związana z współwłaścicielami stosunkiem prawnym zawiązanym na podstawie umowy lub orzeczenia sądu wydanego na podstawie art. 203 k.c., przysługuje prawo żądania wynagrodzenia z tytułu sprawowania zarządu (art. 939 § 1 w związku z art. 615 k.p.c. oraz art. 205 k.c.). Orzeczenie w tym przedmiocie nie jest więc rozstrzygnięciem wpadkowym, formalnym lub mającym charakter incydentalny; przeciwnie, dotyczy uprawnienia materialnoprawnego, wynikającego ze sprawowania zarządu rzeczą wspólną, należy je zatem zaliczyć do orzeczeń co do istoty sprawy w rozumieniu art. 518 k.p.c., niezależnie od tego, czy zostało wydane łącznie z postanowieniem o ustanowieniu zarządcy, czy – jeżeli zaszły ku temu istotne powody – później.
Pogląd taki został już wyrażony w piśmiennictwie oraz w judykaturze i należy go podzielić (por. uz. uchwały SN z dnia 31 stycznia 2001 r., III CZP 51/00).
Poglądowi temu nie przeczy stanowisko zajęte przez SN w uchwale z dnia 8 maja 1975 r., III CZP 26/75, w której stwierdzono, że na postanowienie o przyznaniu opiekunowi wynagrodzenia określonego w art. 162 § 2 k.r.o. przysługuje zażalenie. Niezależnie od różnic między wynagrodzeniem należnym zarządcy nieruchomości a wynagrodzeniem przysługującym opiekunowi, trzeba podkreślić, że wymieniona uchwała zapadła przed zmianą art. 162 k.r.o. (ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. Nr 220, poz. 1431), w wyniku której przekształceniu uległa nie tylko konstrukcja uprawnienia do wynagrodzenia przysługującego opiekunowi za sprawowanie opieki, ale także jego funkcja publiczna. Współcześnie, po zmianach ustrojowych dokonanych w latach 90., trudno bronić tezy, że wynagrodzenie za wykonaną pracę, a zwłaszcza orzekanie o jego przysługiwaniu i wysokości, stanowi kwestię formalną, wpadkową. Nie bez znaczenia jest również fakt, że po wydaniu omawianej uchwały zmieniła się aksjologia formująca poglądy na istotę i znaczenie środków odwoławczych.
Uchwała SN z dnia 18 marca 2011 r., III CZP 140/10
Standard: 24992 (pełna treść orzeczenia)