Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zaskarżalność zobowiązania zarządcy do wypłacenia określonej kwoty tytułem nadwyżki dochodów (art. 613 k.p.c.)

Zarząd związany ze współwłasnością i użytkowaniem (art. 611 k.p.c. – art. 616 k.p.c.) Zaskarżalność orzeczeń w poszczególnych sprawach postępowania nieprocesowego

Postanowienie sądu pierwszej instancji, wydane na podstawie art. 613 k.p.c., zobowiązujące zarządcę do wypłacenia określonej kwoty tytułem nadwyżki dochodów, jest orzeczeniem co do istoty sprawy w rozumieniu art. 518 k.p.c., od którego przysługuje apelacja.

Postanowienie w przedmiocie wypłaty przez zarządcę nadwyżki dochodów należy do orzeczeń rozstrzygających co do istoty sprawy. Takie postanowienie ma  charakter orzeczenia merytorycznego, związanego z rozstrzyganiem kwestii materialnoprawnych, powstających na tle sprawowania zarządu rzeczą wspólną i stosunku współwłasności. Za taką oceną przemawia dodatkowo fakt, że postanowienie dotyczące sposobu i terminu wypłacenia przez zarządcę nadwyżki dochodów powinno być co do zasady wydane w postanowieniu o ustanowieniu zarządcy, które jest nie tylko orzeczeniem co do istoty sprawy, ale również orzeczeniem kończącym postępowanie zainicjowane złożeniem wniosku o ustanowienie zarządu.

Stwierdzenie, że postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie wypłaty przez zarządcę nadwyżki dochodów, wydane na podstawie art. 613 § 1 k.p.c., jest postanowieniem orzekającym co do istoty sprawy, przesądza kwestię, że zgodnie z art. 518 zdanie pierwsze k.p.c., przysługuje na nie apelacja, brak bowiem przepisów szczególnych, z których wynikałoby, że na takie postanowienie przysługuje zażalenie lub że jest ono niezaskarżalne.

Uchwała SN z dnia 21 listopada 2006 r., III CZP 49/06

Standard: 24989 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.