Odebranie danych personalnych od oskarżonego (art. 381 k.p.c.)
Rozpoczęcie rozprawy głównej (art 381 - 384 k.p.k.)
Dokonanie czynności odebrania danych personalnych od oskarżonych na rozprawie nie jest objęte wymogiem ustawowym. Art. 381 k.p.k. określa, że rozprawę rozpoczyna jej wywołanie, a następnie przewodniczący sprawdza obecność. Z kolei art. 384 § 1 k.p.k. wskazuje, że po sprawdzeniu obecności przewodniczący zarządza opuszczenie sali rozpraw przez świadków. Są to zatem wszystkie czynności, których przeprowadzane jest wymagane ustawą i które muszą być wykonane na rozprawie w jej stadium poprzedzającym otwarcie przewodu sądowego (art. 385 § 1 k.p.k.).
Odebranie danych personalnych od oskarżonych jest czynnością przede wszystkim wspomagającą sprawdzenie obecności, gdyż pozwala ustalić, czy osoba, która stawiła się na rozprawie, jest rzeczywiście tą, która na nią została wezwana. Co do zasady, nie jest to czynność nowa w toczącym się postępowaniu, gdyż dane te winny być już odebrane do protokołu przesłuchania podejrzanego i zostać opisane w akcie oskarżenia.
Nie można tym samym przyjąć, że pominięcie odebrania danych personalnych od oskarżonych, w sytuacji gdy sąd nie ma wątpliwości co do tożsamości tych osób, rodzi negatywne skutki dla toczącego się procesu, a zwłaszcza że w ten sposób nie została przeprowadzona ustawowo wymagana część rozprawy.
Postanowienie SN z dnia 10 grudnia 2008 r., IV KK 214/08
Standard: 24880