Pojęcie stanowiska sędziego

Stanowisko i miejsce służbowe sędziego

Wyświetl tylko:

Stanowisko sędziego oznacza wykonywanie urzędu sędziego w sądzie określonego szczebla (rangi) i w ten sposób już jest determinowany – przez przepisy prawa procesowego - zakres spraw rozpoznawanych przez takiego sędziego (chodzi w istocie o zakres rzeczowy sądu rejonowego, okręgowego lub apelacyjnego).

Wyrok SN z dnia 6 września 2022 r., II KK 321/22

Standard: 67816 (pełna treść orzeczenia)

Stanowisko sędziego oznacza spełnianie (wykonywanie) urzędu sędziego w sądzie określonego szczebla (rangi, rzędu), a więc określa zarazem, determinowany rangą tego sądu i przepisami ustaw procesowych, rzeczowy zakres jurysdykcji (sędzia sądu rejonowego, okręgowego, apelacyjnego). 

Postanowienie SN z dnia 12 maja 2016 r., III KK 494/15

Standard: 67814 (pełna treść orzeczenia)

Pojęcie "stanowiska sędziowskiego" w wyroku z 15 stycznia 2009 r., sygn. K 45/07, wydanym już pod rządami obecnie obowiązującej Konstytucji. Trybunał wyraźnie zaakcentował w tym orzeczeniu, determinującą konstytucyjny status sędziego, gwarancję stabilizacji, odnosząc ją w szczególności do stanowiska rozumianego jako "sprawowanie urzędu sędziowskiego w sądzie określonego rodzaju". Trybunał dostrzegł jednocześnie, że "gwarancje art. 180 Konstytucji dotyczą (...) funkcjonalnego zapewnienia sędziom, że po powołaniu na stanowisko sędziego przez Prezydenta będą wykonywać bez przeszkód funkcje orzecznicze w danym sądzie i danym czasie".

Przywołany fragment koresponduje z reprezentowanym w piśmiennictwie poglądem, że obejmowane przez sędziego "stanowisko sędziowskie" oznacza "spełnianie (wykonywanie) urzędu sędziego w sądzie określonego szczebla (rangi, rzędu), a więc określa zarazem, determinowany rangą tego sądu i przepisami ustaw procesowych rzeczowy zakres jurysdykcji (sędzia sądu rejonowego, okręgowego, apelacyjnego)" (zob. T. Ereciński, J. Gudowski, J. Iwulski, op. cit., s. 182). W konsekwencji, w pełni uprawnione jest przyjęcie, że "zmiana stanowiska sędziowskiego" wiąże się ze zmianą dotychczasowego zakresu jurysdykcji lub ze sprawowaniem przez sędziego urzędu w sądzie innego niż do tej pory szczebla.

Wyrok TK z dnia 8 maja 2012 r., K 7/10, OTK-A 2012/5/48, Dz.U.2012/562

Standard: 2847 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.