Udzielenie gwarancji w umowie o dzieło przez oświadczenie złożone na fakturze VAT
Udzielenie gwarancji jakości w umowie o dzieło Faktura VAT w prawie cywilnym
Zamieszczenie w fakturze VAT, wystawionej przez przyjmującego zamówienie, adnotacji, że jej podpisanie stanowi potwierdzenie właściwej jakości i kompletności zakupionego towaru oraz podstawę do realizacji uprawnień gwarancyjnych z tytułu zakupionych części i wykonanych usług, kształtuje między stronami umowy o dzieło stosunek gwarancji, do którego stosuje się przepisy art. 577 i nast. k.c.
Podpisanie, a nawet przyjęcie faktury – zależnie od kontekstu sytuacyjnego oraz zawartych w niej elementów – można poczytać nie tylko za oświadczenie wiedzy, ale także za oświadczenie woli. Nie ma zatem przeszkód do uznania faktury obejmującej klauzulę o treści „Wydanie faktury stanowi potwierdzenie właściwej jakości i kompletności zakupionego towaru.
Niniejsza faktura stanowi podstawę do realizacji uprawnień gwarancyjnych z tytułu zakupionych części i wykonanych usług” za dokument gwarancyjny w rozumieniu art. 577 § 1 k.c., gdyż ani ten, ani żaden inny przepis kodeksu cywilnego nie przewiduje wymagania szczególnej formy takiego dokumentu.
W braku odmiennego zastrzeżenia umownego, zasadne jest dopełnienie treści stosunku gwarancyjnego o postanowienie, że okres udzielonej gwarancji wynosi jeden rok, licząc od dnia wydania rzeczy naprawionej w wykonaniu umowy o dzieło (art. 577 § 2 k.c. per analogiam).
Uchwała SN z dnia 10 lipca 2008 r., III CZP 62/08
Standard: 24595 (pełna treść orzeczenia)