Ocena znaczenia czynności procesowej według treści złożonego oświadczenia (art. 118 k.p.k.)
Czynności procesowe (art. 92-121 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Obowiązkiem sądu odwoławczego jest dokonanie wnikliwej oceny czy sposób sformułowania kontrolowanego rozstrzygnięcia pozwala ustalić w sposób niewątpliwy jego zakres, bez względu na użytą do tego celu formułę językową i gramatyczną.
Dokonując kontroli wydanego rozstrzygnięcia zawartego w sentencji wyroku sąd odwoławczy badać powinien jego istotę, w tym przedmiot i zakres rozstrzygnięcia, a nie tylko to, jakiego rodzaju formuł językowych w nim użyto. Potwierdzenie prawidłowości tego stwierdzenia znajdujemy bezpośrednio w treści przepisu art. 118 § 1 k.p.k., zgodnie z którym znaczenie czynności procesowej ocenia się według treści złożonego oświadczenia. Reguła ta w sposób oczywisty dotyczy wszystkich czynności procesowych, a zatem także imperatywnych oświadczeń woli, do których należą wyroki i inne orzeczenia.
Postanowienie SN z dnia 13 czerwca 2023 r., I KZP 1/23
Standard: 71363 (pełna treść orzeczenia)
Art. 118 § 1 k.p.k. stanowi, iż znaczenie czynności procesowej ocenia się według treści złożonego oświadczenia. W przypadku pism procesowych określonych mianem środków odwoławczych, ustalenie ich rzeczywistego znaczenia oznacza konieczność uwzględnienia całej ich treści, a nie tylko części dyspozytywnej czy samego ich przez skazanego nazwania. Ograniczenie się do odczytania dosłownej treści tylko tego zakresu pisma procesowego bez uwzględnienia przytoczonego w nim uzasadnienia, nie jest miarodajne dla odtworzenia rzeczywistych intencji towarzyszących autorowi przy jego sporządzaniu i wniesieniu.
Wyrok SN z dnia 6 grudnia 2018 r., IV KK 116/18
Standard: 39500 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 26319
Standard: 26972
Standard: 25875
Standard: 78496
Standard: 26177