Modyfikacja zarzutów (art. 314 k.p.k)
Przebieg śledztwa (art 309 - 318 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Organ prowadzący postępowanie przygotowawcze, w jego fazie in personam, jeżeli okaże się że podejrzanemu należy zarzucić czyn nie objęty wydanym uprzednio postanowieniem o przedstawieniu zarzutów albo czyn w zmienionej w istotny sposób postaci lub też, że czyn, zarzucany należy zakwalifikować z surowszego przepisu, wydaje niezwłocznie nowe postanowienie, ogłasza je podejrzanemu, którego nadto przesłuchuje się (art. 314 k.p.k.).
Na etapie postępowania jurysdykcyjnego odpowiednikiem tej czynności jest rozwiązanie przewidziane w art. 399 § 1 k.p.k. Przewiduje ono możliwość zastosowania odmiennej kwalifikacji prawnej czynu oskarżonego, aniżeli przyjęta w akcie oskarżenia, co związane jest w praktyce najczęściej ze zmianą opisu czynu przypisanego.
Powołane regulacje dotyczące postępowania przygotowawczego nie pozostawiają zarazem wątpliwości co do tego, że nie jest w ogóle przewidziane w jego toku wydawanie kolejnego postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie, jeżeli nawet kwalifikacja prawna czynu zarzucanego podejrzanemu, uzasadniona okolicznościami dowodowymi sprawy, miałaby być inna, aniżeli pierwotnie przyjęta w postanowieniu wydawanym w trybie art. 303 k.p.k., o ile oczywiście nie wykracza ona poza historyczne ramy wyznaczone zdarzeniem objętym tym postępowaniem.
Postanowienie SN z dnia 5 października 2021 r., V KK 333/21
Standard: 63893 (pełna treść orzeczenia)
Jakakolwiek zmiana w zakresie zarzucanego czynu (konieczność zarzucenia czynu nieobjętego wydanym uprzednio postanowieniem o przedstawieniu zarzutów albo czynu w zmienionej w istotny sposób postaci lub też zakwalifikowania czynu z surowszego przepisu) wymaga podjęcia decyzji procesowej, o której mowa w art. 314 k.p.k.
Wyrok SN z dnia 4 października 2013 r., III KK 158/13
Standard: 25532 (pełna treść orzeczenia)