Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Treść i zakres regulaminu pracy

Treść i zakres regulaminu pracy (art. 104 [1] k.p.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracowników. Tak ogólne określenie przedmiotu regulaminu pracy umożliwia więc wprowadzenie do niego, oprócz elementów obligatoryjnych także elementów dodatkowych, które mają zapewnić prawidłowe relacje wewnątrzzakładowe.

Aby postanowienia regulaminu miały charakter normatywny muszą one mieścić się w ustawowo określonym zakresie przedmiotowym.

Regulamin pracy nie może ingerować w przepisy rangi ustawowej regulujące przesłanki rozwiązywania umów o pracę. Czym innym jest powszechnie akceptowana w doktrynie i orzecznictwie Sądu Najwyższego możliwość określenia (doprecyzowania) w regulaminie pracy obowiązków, których naruszenie uzasadnia wypowiedzenie umowy lub mających charakter ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Wyrok SN z dnia 21 czerwca 2017 r., II PK 197/16

Standard: 24201 (pełna treść orzeczenia)

15-to minutowe przerwy w pracy wliczane do czasu pracy oraz miejsce ich wykorzystania określa pracodawca w regulaminie pracy (art. 104, 104[1] i art. 104[2] § 1 k.p.) lub w inny ustalony sposób (art. 104[2] § 2 k.p.), w tym akceptowany przez pracodawcę lub uzgodniony z pracownikiem, który nie może dowolnie ani samowolnie decydować o miejscu wykorzystania krótkich przerw w pracy poza siedzibą pracodawcy lub poza innym wyznaczonym mu miejscem pozostawania do dyspozycji pracodawcy w czasie pracy (art. 128 k.p.), do którego wlicza się przerwy w pracy, o których mowa w art. 134 k.p.

Także korzystanie z innej przerwy niewliczanej do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, z przeznaczeniem na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych (art. 141 k.p.) nie może obyć się bez regulacji układowej, regulaminowej lub umownej, z której wynika czas, cel i miejsce wykorzystania przerw w pracy niezaliczanych do czasu pracy.

Wyrok SN z dnia 16 marca 2017 r., I PK 124/16

Standard: 24203 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24204

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 47145

Komentarz składa z 442 słów. Wykup dostęp.

Standard: 24206

Komentarz składa z 39 słów. Wykup dostęp.

Standard: 31590

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.