Pojęcie nieruchomości wspólnej (art. 3 ust. 2 u.w.l.)
Nieruchomość wspólna (art. 3 u.w.l.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Elementy składające się na nieruchomość wspólną mogą mieć zróżnicowany status, niektóre z nich są bezwzględnie konieczne do korzystania z lokali (klatka schodowa, korytarze konieczne do komunikacji, ściany zewnętrzne, wejście do budynku), inne mogą jedynie rzutować na jakość korzystania z nich, nie są jednak do tego niezbędne (strychy, komórki, garaże, ogólnodostępne pomieszczenia poprawiające jakość zamieszkiwania).
Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2018 r., I CSK 646/17
Standard: 46408 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 3 ust. 2 u.w.l. nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Ta ustawowa definicja nie określa precyzyjnie granicy między nieruchomością wspólną a odrębnym lokalem. W skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić zarówno te części budynku, które są niezbędne do korzystania przez wszystkich właścicieli, jak i takie części nieruchomości, których związek funkcjonalny ze wszystkimi lokalami nie ma tak ścisłego charakteru. W nieruchomości więc występują wyodrębnione lokale oraz części wspólne, przy czym podział ten, czytelny teoretycznie, w praktyce przysparza niemało problemów. Wystarczy wskazać na ściany zewnętrzne budynku, będące zarazem ścianami lokali, oraz balkony, które niejednokrotnie są częścią zarazem nieruchomości wspólnej oraz wyodrębnionego lokalu.
Wspólnota mieszkaniowa, jako jednostka organizacyjna powstająca z mocy prawa ze względu na przymusową współwłasność nieruchomości wspólnej, pełni rolę gospodarza tej nieruchomości. Wyodrębnione lokale nie funkcjonują w próżni, lecz znajdują się w tej nieruchomości i są nierozerwalnie z nią związane, tak jak udział w nieruchomości wspólnej stanowi nieodłączny, przymusowy element związany z odrębną własnością lokalu. Lokal, który z mocy przepisu szczególnego może stanowić odrębną nieruchomość, jest częścią budynku. Odrębny lokal jest nierozerwalnie związany z nieruchomością wspólną, a każdy właściciel lokalu jest zarazem współwłaścicielem części wspólnych.
Wyrok SN z dnia 1 czerwca 2017 r., I CSK 657/16
Standard: 24146 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 24103
Standard: 48819
Standard: 24292
Standard: 24351
Standard: 27964
Standard: 28553
Standard: 27707
Standard: 24104