Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odpowiedzialność za zobowiązania gminy jako współwłaściciela nieruchomości wspólnej

Odpowiedzialność za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej (art. 17 u.w.l.)

Gmina, jako współwłaściciel nieruchomości wspólnej, jest zobowiązana do ponoszenia kosztów zarządu w postaci kosztów remontu tej nieruchomości wspólnej na zasadach i w wysokości określonej w uchwale przez ogół współwłaścicieli.

Koszty zarządu mają charakter cywilnoprawny i gmina ponosi je jako członek wspólnoty, a zatem nie jest to działalność w sferze publicznej (patrz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 października 2008 r., V CSK113/08, nie publ.). Skarżąca jest wobec tego związana zasadami określonymi w ustawie o własności lokali na równi z pozostałymi współwłaścicielami. Skoro przepisy ustawy w sposób bezwzględnie obowiązujący regulują odpowiedzialność współwłaścicieli za zobowiązania wspólnoty, a wspólnota jako ogół właścicieli jest uprawniona do podjęcia uchwały w przedmiocie finansowania kosztów zarządu (kredyt na remont), to decyduje wola większości właścicieli. W konsekwencji Gmina obowiązki wynikające z ustawy o finansach publicznych powinna realizować w granicach wyznaczonych przez zobowiązania wynikające z uchwał wspólnoty. Sposób finansowania jednego z członków wspólnoty pozostaje bez znaczenia dla oceny prawidłowości podjętej uchwały, która pozostaje w zgodzie z przepisami u.o.w.I., jest zgodna z interesem ogółu właścicieli i nakłada na powódkę obowiązek finansowy w takim samym stopniu, jak na innych współwłaścicieli, a w rezultacie nie narusza interesu powódki w innym stopniu, niż innych współwłaścicieli.

Konsekwencją jest uznanie, że gmina jako członek wspólnoty mieszkaniowej, odpowiada za zobowiązania wspólnoty w zakresie kosztów zarządu nieruchomością wspólną według zasad wynikających z ustawy o własności lokali i uchwał wspólnoty, natomiast finansowanie kosztów z nich wynikających, w części na nią przypadającej, odbywa się na podstawie ustawy o finansach publicznych.

Wyrok SN z dnia 28 marca 2012 r., V CSK 150/11

Standard: 24092 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.