Działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w przestępstwie z art. 299 k.k.
Strona podmiotowa przestępstwa prania brudnych pieniędzy (art. 299 k.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Cel osiągnięcia korzyści majątkowej dla sprawcy przestępstwa nie jest koniecznym znamieniem art. 299 § 1 i § 5 KK.
W przepisie § 1 chodzi o korzyści sprawców przestępstwa bazowego, w tym wypadku oszukańczego podszycia się pod dyspozycje legalnych właścicieli pieniędzy i ukrycia tychże środków (korzyści) na kontach takich jak oskarżonego, by uniemożliwić (utrudnić) wykrycie ich drogi i nie dopuścić do odzyskania. Nie chodzi więc o korzyść majątkową, jaką miałby odnieść ukrywający te środki ale o to, że są one same w sobie korzyścią przestępczą sprawców głównych (pierwotnych).
Wyrok SA w Warszawie z dnia 3 listopada 2020 r., II AKa 371/18
Standard: 78808 (pełna treść orzeczenia)
Czyn z art. 299 § 1 k.k. nie jest przestępstwem, w które immanentnie wpisane jest działanie zmierzające do osiągnięcia korzyści majątkowej, której nie można utożsamiać z przedmiotem czynności wykonawczej, pochodzącym z korzyści związanych z popełnieniem czynu bazowego, co zarazem przesądza, iż to popełnienie czynu pierwotnego musi wiązać się z osiągnięciem korzyści majątkowej.
Sprawca przestępstwa z art. 299 § 1 k.k. działa z zamiarem zalegalizowania korzyści majątkowej uzyskanej na skutek popełnienia przestępstwa bazowego, czego nie można utożsamiać z działaniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, rozumianej jako zysk w zakresie dóbr materialnych. Korzyść ma charakter majątkowy, gdy ma wartość ekonomiczną. Oczywiście praniu brudnych pieniędzy może, ale nie musi towarzyszyć zamiar osiągnięcia korzyści majątkowej (np. w postaci zapłaty za przyjęcie pieniędzy na konto bankowe, prowizji od dokonanej transakcji, zysku z operacji finansowych). Przestępstwo to może być bowiem popełnione bez zamiaru osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści majątkowej lub osobistej.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 19 lipca 2019 r., II AKa 253/19
Standard: 79208 (pełna treść orzeczenia)
Pranie brudnych pieniędzy jest przestępstwem formalnym z narażenia, nie ma więc koniczności wykazania, że oskarżony zamierzał zabrać pieniądze z konta, np. wypłacać, jak robili to inni, ale wystarczy, że udostępnił konto do przyjęcia skradzionych pieniędzy. Cel osiągnięcia korzyści majątkowej dla sprawcy tego przestępstwa nie jest koniecznym znamieniem art. 299 § 1 i § 5 k.k. Dopiero w § 6 art. 299 § 1 k.k. ustawodawca wskazał na osiągnięcie znacznej korzyści majątkowej przez sprawcę prania brudnych pieniędzy, jako osobne znamię tego przestępstwa, wpływające na kwalifikację prawną czynu i wyższe zagrożenie karą.
Wyrok SA w Warszawie z dnia 10 lipca 2019 r., II AKa 22/19
Standard: 78821 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 23970 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 14556 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 79270 (pełna treść orzeczenia)